'Geleceğe yatırım yapıyoruz'

Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı Erhan Kamışlı, dört yılda çimento sektörüne 600 milyon dolar yatırım yapacaklarını belirtip...

İSTANBUL - Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı Erhan Kamışlı, dört yılda çimento sektörüne 600 milyon dolar yatırım yapacaklarını belirtip "TMSF'den Uzanlara ait Ladik ve Standart Çimento'yu 316 milyon dolara alan Sabancı Grubu, ipotekli konut finansmanı sistemi (mortgage) sayesinde hareketlenecek piyasanın geleceğine yatırım yaptı" dedi.
Holdingin sektöre ilişkin hedeflerinin açıklandığı toplantıda konuşan Kamışlı, TMSF'den aldıkları iki çimento fabrikasıyla bölgesel olarak da büyüyeceklerini aktardı. Sabancı Grubu'nun Karadeniz çimento pazarında yüzde 4 olan payının Ladik Çimento'yla yüzde 13'e, Orta Anadolu'da Standart Çimento'yla yüzde 10'a ulaşacağını vurgulayan Kamışlı, "Yeni dönemde bölgesel rekabet de artacak. TMSF elindeki fabrikalar kapasitesinin altında kullanıldığı için yeni sahiplerinin yatırım yapması gerekecek. Bu da yeni satış alanı açacak" açıklamasını yaptı.
Türkiye'de 2005 yılında 34-35 milyon ton olan çimento üretiminin 2015'te 60 milyon tona çıkmasının hayal olmadığını söyleyen Kamışlı, şöyle konuştu; "Çimento tüketimi artacak ve mortgage ile bu büyüme daha da yüksek olacak. AB'nin üyeliğinin de etkisiyle çimento tüketimi artacak. AB üyeliğinin etkisiyle İspanya'da çimento tüketimi 1129, Yunanistan'da 1012 kg.'ye çıktı."
'Çin'e ihracat yapılabilir'
İhracatta da büyüyeceklerini anlatan Erhan Kamışlı, şöyle devam etti: "Yılda 100-110 milyon dolarlık ihracat yapıyorduk. Ancak Irak ve iç pazardan gelen yoğun talep nedeniyle diğer ülkelere ihracatımız azalmıştı. Yeni süreçte ihracatımızı 150 milyon dolara çıkaracağız. ABD, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine, özellikle de Çin'e ihracat yapar hale geldik."
TMSF'den aldığı fabrikalara 50 milyon dolarlık yatırım yapacak Sabancı Grubu, Alman HeidelbergCement ile eşit ortak olduğu Akçansa'nın Çanakkale fabrikasında 135 milyon dolarlık kapasite artırımı, Çimsa'da da 50 milyon dolar yatırım yapacaklarını açıkladı. Kamışlı, Akçansa ve Çimsa'nın halka açık olduğunu hatırlatarak, "Böylece yeni aldığımız fabrikaları da halka açmış olacağız" dedi.
Yeni satın alınan fabrikalarla çimentodaki pazar payını 3-4 puan artırarak yüzde 19-21'e çıkarmayı planlayan Sabancı Çimento Grubu, 2005 yılını 620 milyon dolar ciroyla kapatacak. 2006 ciro hedefi ise 700 milyon dolar.
'Fabrikalar Irak'a çalıştı'
Çimento fiyatlarına da değinen Kamışlı, "Mortgage ile talep artacak ama arz da artıyor. 2006'da 3 milyon ton yeni kapasite devreye girecek. Fiyatlarda yükselme olacağı konusunda şüpheliyim" dedi. Bu yıl üreticilerin neredeyse tüm kapasitesini Irak'a yönlendirdiklerini, çünkü bölgede fiyatın 120 dolara çıktığını anlatan Kamışlı, "Marmara'dan bile fabrikalar bu pazara mal gönderdi. Zaten çimento fiyat nerede yüksekse oraya gider" diye konuştu.