Gelecek için ümitliyim

Gelecek için ümitliyim
Gelecek için ümitliyim
Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Türkiye ekonomisinin güçlü olduğunu belirterek, ilerisi için de ümitli olduğunu ifade etti.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, piyasada yaşanan son gelişmelere rağmen Türkiye ekonomisinin güçlü olduğunu belirterek, “6 ay öncesine baktığınız zaman basketbol tabiriyle Türkiye adeta bir Dream Team’di (Rüya Takımı). Borsa uçuyor, Türk Lirası değerli, faizler düşüyordu... Şu an piyasada yaşanan düzeltme normal” dedi.
Cenevre Motor Show’da sorularımız yanıtlayan Ali Koç, Türkiye’nin tüm dünyayı kasıp kavuran 2008 krizden bile etkilenmediğini, ekonominin sağlam temellere sahip olduğunu vurguladı. Koç, şunları kaydetti: “Türkiye çok büyük potansiyele sahip. 12 yıldır çok şükür her şey çok iyi gidiyordu. Şu an piyasalardaki düzeltmeyi normal karşılıyorum. İlerisi için de ümitliyim.”

Ford Otosan kazanacak

Ali Koç, Avrupa ’daki canlanmanın Ford Otosan için önemli olduğunu belirterek, “Bu yıl yaptığımız yatırımlarını meyvelerini toplamaya başlıyoruz. Yeni Transit’i 1 hafta evvel pazara sunduk. Mayıs’ta yepyeni bir segment yaratacak Courier’i lanse edeceğiz. Geçen yıl 3.8 milyar dolarla ihracat rekoru kırdık. 2014’te iç pazar zorlu geçecek, ancak ihracat pozitif görünüyor. Avrupa krizden çıktıkça Ford Otosan kazanacak” dedi.

Mustang’e ilk sipariş Rahmi Koç’tan


Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, her yıl olduğu gibi yine Cenevre Motor Show’daydı. Gün boyunca fuarı gezen Koç’un favori otomobili Avrupa’da satışına başlanacak olan Mustang’di. Rahmi Koç, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün’e şimdiden Mustang Cabrio modelini sipariş etti. Rahmi Koç, “Cenevre Motor Show çok güzeldi. Özellikle lüksler göz kamaştırıyor. Fuarda en çok Mustang’i beğendim ve sipariş verdim. Üstü açık Mustang’le haftasonları golf kulübüne gideceğim” dedi.

Peugeot: Bütün işaretler olumlu


Geçtiğimiz günlerde sürpriz bir kararla Çinli Dongfeng firmasıyla ortaklığa giden Fransız Peugeot’nun CEO’su Ma Otomotiv pazarının yükselme eğiliminde olduğunu söyleyen Peugeot CEO’su Maxime Picat “Bütün işaretler olumlu yönde ilerliyor” dedi. Cenevre Otomobil Fuarı’nda sorularımızı yanıtlayan Picat, “Otomotivde sabit bir piyasa olacağı öngörüsünü taşıyorduk. Ancak aydan aya piyasanın geliştiğini gördük. Satışların bu yıl yüzde 1-2 artacağını söyleyen de var, yüzde 3-4 artacağını söyleyen de… Gerilemeden yavaş yavaş yükselişe geçmeye başladık. Tabi bu ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Ama işaretler olumlue dedi. Türkiye’deki otomotiv pazarını da yakından izlediklerini dile getiren Picat “Satışların daralma realitesi var. Önceliğimiz marjları sabit tutabilmek. Bu arada da fiyat artırmak durumunda da kaldık. Çok sayıda yeni model lansmanı yaptık” dedi.

bigPara.com