Gelini verdik, şimdi ticaret zamanı

Gelini verdik, şimdi ticaret zamanı
Gelini verdik, şimdi ticaret zamanı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Malezya Uluslararası Ticaret Bakanı Mustapa bin Mohamed ve İTO Başkanı Yalçıntaş, Türk ürünlerinin standlarını gezdi.

1471 yılında 'akrabalık' ile başlayan Malezya ilişkileri, bugün 5 milyar dolarlık ticaret hacminin kapısında bekliyor.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

KUALA LUMPUR- Bundan yaklaşık 5.5 asır önce Fatih Sultan Mehmet’in büyük kızının Malay Sultanı Mansur Şah’ın oğluna gelin gitmesi ile tohumları atılan Malezya- Türkiye ilişkilerinde artık ‘iş konuşma’ zamanı. Tam da bu hedef ile Ticaret Bakanlığı ve İstanbul Ticaret Odası işbirliğiyle 70 firma üçüncü kez Malezya’da ‘Türk Ürünleri Sergisi’nde halay ve horonlar eşliğinde sahneye çıktı. Tıpkı serginin ‘Gözler Türkiye’de sloganı gibi, şimdi iki ülkenin de gözü kulağı üç dört ay içinde tamamlanması beklenen Serbest Ticaret Anlaşması’nda. Çünkü bu anlaşmanın imzalanması ile ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkması hedefleniyor.
Türk ürünleri sergisi ile iki ülke arasındaki ticari bağı güçlendirmeyi hedeflediklerini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, daha önce düzenlenen sergilerin de etkisi ile 2011’de ticaret hacminin 1.7 milyar dolara çıktığını söyledi. Serbest Ticaret Anlaşması ile yeni hedefin 5 milyar dolar olduğuna dikkat çeken Bakan Yazıcı, “Malezya Türkiye’nin ihracatında 87’nci sırada, ithalatında ise 34’üncü sırada. Son aşamaya gelen Serbest Ticaret Anlaşması’nı bekliyoruz. Turizm, sağlık, teknoloji, inşaat, enerji, finans ve eğitim sektörlerinde işbirliğimiz artabilir” dedi. 

‘Ticaret ile taçlandıralım’
İTO Başkanı Murat Yalçıntaş da yüzyıllar önce adımı atılan ilişkileri ticaret ile taçlandırdıklarını belirterek “Malezya’nın toplam dış ticaret hacmi 450 milyar dolar ancak Türkiye ile ticareti sadece 1.7 milyar dolar. Ticareti güçlendirmek için bu adımları atıyoruz” diye konuştu. Malezya Ticaret ve Sanayi Bakanı Dato Sri Mustapa bin Mohamed ise Türkiye ile önlerinde atılması planlanan üç adım olduğunu belirterek, bunun ilki olan Serbest Ticaret Anlaşması’nı üç dört ay içinde imzalayacaklarının müjdesini verdi. Türkiye ile ticari işbirliğinin yüzde 42 arttığına dikkat çeken Mohamed, yatırımlar konusunda da aynı gelişmeyi beklediklerini söyledi. Ticaret Bakanı, Türkiye’nin hem Avrupa hem de İslam dünyasında çok önemli bir ülke olduğunun da altını çizdi.

Fuardaki firmalar
Akel’e Malezyalı rakip Jakel: Malezya’ya eşarp satan Akel, hazırladığı özel koleksiyon ile bölgedeki kadınları tavladı. İki ayda 250 bin dolar ciro yaptıklarını söyleyen Akel Dış Ticaret Müdürü Recep Gülen, “Bizden sonra Jakel diye yerli bir marka yarattılar” dedi. 

Malezya’yı üs yapacak: Jeneratör üreticisi Teksan yurtdışı satış koordinatörü Aslan Anıl Gürdal, “Asya’daki gücümüz artıyor. Güney Pasifik Bölgesi’ne de buradan açılmak istiyoruz” dedi. 

Maraş dondurması yiyecekler: Malezya’nın ünlü bir caddesinde 10 gün içinde mağaza açacaklarını belirten Mado Franchise Direktörü Caner Yazar “Hedefimiz 2012’de 10 Mado açmak” dedi. 

Çorba satacak: Hizmet Gıda ve Kozmetik Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Bağdatlı, “Malezya’nın potansiyeli çok yüksek. Soğuk içeceklerle ve bardak çorba ile bu pazarda büyüyeceğiz” dedi. 

Dizilere pazar bulunacak: Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Meslek Birliği Başkanı Erdal Tuşunel, Türk dizi ve sinema sektörünün Ortadoğu bölgesinde çok güçlü olduğunu belirterek, “Amacımız buralarda da dizilerimize pazar bulmak” açıklamasını yaptı.

bigPara.com