Gelinlik ve takıda geçmişe özlem

Gelinlik ve takıda geçmişe özlem
Gelinlik ve takıda geçmişe özlem
Gelinlik modasında son yıllarda dönem dizilerinin etkisiyle Vintage rüzgarları esiyor.

EKONOMİ SERVİSİ - Gelinlik modasında son yıllarda Vintage rüzgarları esiyor. Bunda son iki senedir yayınlanan dönem dizilerinin ya da dizi gelinlerine giydirilen Vintage gelinliklerin payı büyük. Tül ve dantelin, uçuşan kumaşların bolca kullanıldığı, şıklığı detaylarda gizli bu gelinlikler günümüz düğünleri için de sıkça tercih ediliyor. Dizide gelin mutluysa talep artıyor, değilse modelin kötü şans getireceğini düşünerek birebir benzeri yerine küçük revizyonlar talep ediliyor. 

Dizilere en çok gelinlik veren markalardan Akay Gelinlik yöneticisi Ermiya Akay; bugüne kadar en çok Beren Saat’in canlandırdığı ‘Fatmagül’ karakteri gelinliğinin büyük talep gördüğünü, dizide çekilen onca sıkıntıya rağmen mutlu bir evlilik yapan Fatmagül’ün masumiyetine gelinliğin çok yakıştığını söyledi. Akay; talep gören diğer dizi gelinliklerini Lale Devri’nde Emine Sandal’ın Lale, Hatice Aslan’ın Zümrüt karakterine, Aşk-ı Memnu’da Hazal Kaya’nın Nihal karakterine, Arka Sokaklar’da Gamze Özçelik’in Zeynep Komiser karakterine giydirdiklerini de ekliyor. 

Akay; “eğer dizideki gelin karakteri boşanırsa modelde küçük değişiklikler talep ediliyor, hatta yeni baştan gelinlik diktirenler bile oluyor. İnsanlar düğün ve sonrası için en küçük bir olumsuz anı istemiyor” diyor. 2013’te Vintage modasının etkisiyle; daha sade görünümlü, zarafetin gösterişin önünde olacağı, uzun duvaklı ve kuyruklu modellerin çoğunlukta olacak. 

Dizilerdeki masal gibi düğünler, takılan birbirinden şık mücevherler müstakbel çiftleri yarım saatlik nikah fikrinden bütçesinin elverdiği ölçülerde düğünlere yönlendiriyor. Wedding World AVM Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Merim; “Bizler modern şehir yaşamıyla kısmen değişmekle beraber evlilik yolundaki tüm süreçlere önem veren bir halkız. Tüm kesimlerde kız istemeden tutun; nişan, nikah, düğün tüm basamaklara değer veriliyor. Dizilerde dikkat çektiği için bolca yer verilen düğün sahneleri de gerek evlilik alışverişinde gerekse mücevher seçiminde kaliteli, sofistike ürünlere talebi artırıyor. Bir yanda evlenen çifte destek için altın takma geleneği sürerken diğer yandan özel tasarım mücevherler düğün takısı olarak ilgi görüyor. AVM olarak mücevher ve pırlanta fiyatlarında piyasaya göre % 25 ile %40 arasında daha uygun olma iddiasını taşıyoruz ve merkezimizde 100’e yakın kuyum mağazamız var. Dolayısıyla hem aileler ve yakınları, hem de tasarım mücevher bakmak isteyen nişanlı çiftler Wedding World Kuyumcukent Alışveriş Merkezi’nde her istediğini bulabiliyor ‘ diyor. 

Merim; dönem dizilerinde özellikle Muhteşem Yüzyıl ile birlikte elmas, zümrüt, safir, yakut gibi değerli taşlarla tasarlanmış Osmanlı motiflerine ilginin arttığını, bunların birebir üretimleri kadar modernize edilmiş hallerinin de talep gördüğünü sözlerine ekledi.

bigPara.com