Gelir İdaresi yasa tasarısında 'orta yol' bulundu

Gelir İdaresi'nin yeniden yapılandırılmasını öngören ve IMF ile imzalanacak üç yıllık yeni stand-by'ın önkoşullarından olan yasa tasarısı, dün TBMM'ye sunuldu.

ANKARA - Gelir İdaresi'nin yeniden yapılandırılmasını öngören ve IMF ile imzalanacak üç yıllık yeni stand-by'ın önkoşullarından olan yasa tasarısı, dün TBMM'ye sunuldu. Tarafların hoşnutsuzluğu nedeniyle Bakanlar Kurulu'nda imza aşamasına geldikten sonra revize edilen tasarı, yine istenilene yanıt vermekten uzak.
Gelirler Kontrolörleri ve vergi denetmenleri yeni kurulacak Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesine alınırken, Hesap Uzmanları Kurulu ile Maliye Müfettişleri Maliye Bakanlığına bağlı faaliyetini sürdürecek. İdare üst yönetimi ücretlerinde iyileşme öngören düzenlemeler de çıkarıldı. Tasarı, Maliye merkez teşkilatında 5 bin 151, taşra teşkilatında 63 bin 74 kadronun iptalini ve yerine Gelir İdaresi merkez teşkilatında 3 bin 275, taşra teşkilatında da 48 bin 900 yeni kadro ihdasını öngörüyor.
Başkan ve üç başkan yardımcısı ile yedi ana hizmet biriminden oluşan idarede, Gelirler Kontrolörlerini isyan ettiren düzenlemede de geri adım atıldı. Gelirler Kontrolörlüğü Daire Başkanlığı idarenin yeniden ana hizmet birimleri arasına alındı. Bakanlık bünyesinde Gelir İdaresi Başkanlığı'nın çalışma ve uygulamaları ile yönetim sistemini 10 yıl gözlemlemek ve istişari tavsiyelerde bulunmak üzere 'İzleme Komitesi' oluşturulması öngörülüyor. İdare bünyesinde de performans hedeflerinin yerine getirilmesine katkıda bulunacak 'İcra Kurulu' oluşturulacak.
Tasarıyla İstanbul'da Anadolu ve Avrupa yakalarında birer olmak üzere 22 yerde bölge teşkilatı kurulması öngörülüyor. Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Denizli, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Karabük, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon ve Van'da bölge başkanlığı kurulacak.