Gelir İdaresi'ne dava yolu

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Gelir İdaresi Yasası'nı onayladı. Ancak Sezer, veto ettiği maddenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne dava açacak.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Gelir İdaresi Yasası'nı onayladı. Ancak Sezer, veto ettiği maddenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne dava açacak. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'un, 28. maddesini yeniden görüşülmesi için Meclis'e geri gönderen Sezer, bu maddenin hiçbir değişiklik yapılmadan kabul edilmesi üzerine yasayı onayladı ve yayımlanmak üzere de Başbakanlığa gönderdi. Cumhurbaşkanlığı açıklamasında Sezer'in, 5345 sayılı Yasa'nın 28. maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesinde dava açacaklarını ifade ettiği belirtildi.
28. madde ne diyor?
Sezer'in Anayasa Mahkemesi'nden iptalini istediği 28. madde, başkan yardımcıları, daire başkanları, vergi dairesi başkanları ve gelirler kontrolörlerinin Maliye Bakanı'nca atanmasını öngörüyor. Cumhurbaşkanı Sezer, ilk geldiğinde bu madde nedeniyle yasayı veto etmiş ve Meclis'e geri göndermişti. Sezer, veto gerekçesinde; mevcut düzenlemelere göre, üst düzey devlet görevlilerinin atanmasında Cumhurbaşkanı'nın da onayı gerektiğini vurgulamıştı. Sezer, Cumhurbaşkanı'nın devletteki denetim-dengeleme görevine dikkat çekmişti.