Gelir vergisi için yeni tarife

Gelir vergisinde yüzde 15'lik ilk dilim, 6 bin 600 YTL'den 7 bin YTL'ye yükseliyor. Edinilen bilgiye göre, başta çalışanlar olmak üzere gelir vergisi mükelleflerinin beklediği gelir vergisi tarifesine ilişkin düzenlemenin, Meclis'te bu hafta ele alınması bekleniyor.


Büyütmek için tıklayınız
ANKARA - Gelir vergisinde yüzde 15'lik ilk dilim, 6 bin 600 YTL'den 7 bin YTL'ye yükseliyor. Edinilen bilgiye göre, başta çalışanlar olmak üzere gelir vergisi mükelleflerinin beklediği gelir vergisi tarifesine ilişkin düzenlemenin, Meclis'te bu hafta ele alınması bekleniyor. Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda perşembe günü görüşülecek olan Özel Tüketim Vergisi Kanun Tasarısı'na, bir önergeyle gelir vergisi tarifesinin de eklenmesi düşünülüyor.
Daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni sistemde, gelir vergisinde ikili tarifeden tek tarifeye geçilecek. Halen ücretliler için yüzde 15-20-25-30-35, diğer gelir vergisi mükellefleri için de yüzde 20-25-30-35-40 olarak uygulanan ikili tarife, yerini 4 oranlı tek tarifeye bırakacak. Yeni tarife, yüzde 15'ten başlayacak ve yüzde 20, yüzde 27 ve yüzde 35 olarak düzenlenecek.
Maliye Bakanlığı'nda yapılan çalışmalarda, yeni gelir vergisi tarifesindeki vergi dilimleri de belirlendi. Yeni tarifede, gelir vergisindeki ilk dilimin 7 bin YTL olması kararı alındı. Bu arada yeni gelir vergisi oranlarının yasalaşmaması, vergi dilimlerinin de ilan edilmemesi nedeniyle, ocak ayı maaşlarını 1 Ocak'ta ödeyen birçok işyeri, gelir vergisini geçen yılki tarife üzerinden hesapladı.
Yeni düzenlemenin 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren uygulanacak olması nedeniyle, işyerleri, maaş ve vergileri daha sonra yeni tarifeye göre düzeltecek.
Vergi iadesine 'ek'
Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ulusa Sesleniş konuşmasında kamuoyuna açıkladığı, emeklilerin vergi iadesiyle ilgili değişiklik, bir kanunla gerçekleştirilecek. Vergi ya da personelle ilgili kanun tasarılarından birine emeklilerin vergi iadesiyle ilgili hüküm eklenecek.