'Gelir Vergisi' yeniden yazılacak

Kurumlar Vergisi Kanunu'nun Meclis'te yasalaşmasının ardından, Gelir Vergisi Kanunu'nun yeniden düzenlenmesine dönük çalışmalara hız verildi.

ANKARA - Kurumlar Vergisi Kanunu'nun Meclis'te yasalaşmasının ardından, Gelir Vergisi Kanunu'nun yeniden düzenlenmesine dönük çalışmalara hız verildi. Gelir ve kurumlar vergisinin, 'Kazanç vergisi' olarak tek çatı altında toplanması da değerlendiriliyor.
Edinilen bilgiye göre Vergi Konseyi ile Gelir İdaresi Başkanlığı ve Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü yetkilileri, Gelir Vergisi Kanunu'nun yeniden yazımı için kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Bu çerçevede ilk aşamada, İtalya, Rusya, Hollanda, Almanya, İngiltere, İsrail, İspanya, Güney Kore, Yeni Zelanda, Avustralya, Avusturya, ve Slovakya'nın gelir vergisi rejimleri mercek altına alındı. Daha sonra da Türk Gelir Vergisi Kanunu'nun aksayan yönleri tespit edildi ve yeni düzenlemede yer verilmesi gereken hususlar belirlendi.
Yapılan çalışmalar sırasında ortaya çıkan unsurlar, Avrupa'nın önce gelen vergi uzmanlarından İngiliz Andrew Miles'le ele alındı. Bu arada Vergi Konseyi, çalışmalar sırasında gelir ve kurumlar vergisinin kaldırılarak, bunun yerine 'kazanç vergisi' getirilmesini önerdi. Vergi Konseyi temsilcileri, OECD ülkelerinin büyük bölümünde, gelir ve kurumlar vergisinin tek çatı altında toplandığını, böylece vergide basitlik, işlemlerde de kolaylık sağlandığını dile getirdi.