Gelirde sonuncu büyümede lider

Türkiye geçen yıl OECD ortalamasına satın alma gücü paritesine göre kişi başına gelirde iki puan, fiyat düzeyi açasından ise dört puan yaklaştı.

ANKARA - Türkiye geçen yıl OECD ortalamasına satın alma gücü paritesine göre kişi başına gelirde iki puan, fiyat düzeyi açasından ise dört puan yaklaştı. Kişi başına gelirde son sıradan kurtulamayan Türkiye fiyat düzeyinde ise 28'inci oldu. OECD, satın alma gücü paritesine göre üye ülkelerin 2004 yılı kişi başına gelir ve tüketici fiyatları düzeyini açıkladı. Buna göre, 30 OECD ülkesinde ortalama 100 olan satın alma gücü paritesine göre kişi başına gelir Türkiye'de geçen yıl 26'dan 28'e yükseldi. Bu endeks düzeyiyle Türkiye 30 OECD üyesi ülke arasında son sırada yer aldı. OECD ortalaması 100 kabul edilen satın alma gücü paritesine göre ortalama fiyat düzeyi ise geçen yıl Türkiye'de 50'den 54'e kadar çıktı. Türkiye fiyat düzeyi açısından Polonya ve Slovakya'nın üzerine çıkarak 28'inci oldu.


Büyütmek için tıklayınız

OECD'nin 2000 yılı sabit fiyatlarıyla hesapladığı büyüme oranlarına göre Türkiye geçen yıl yüzde 9.8'le OECD'nin en yüksek büyüme hızını yakalayan ülkesi. OECD üyesi 30 ülkede ortalama yüzde 3.6 büyüme hızına erişilen 2004'te Türkiye'yi yüzde 5.9'la İzlanda, yüzde 5.4'le Polonya, yüzde 5'le de Güney Kore izledi. Türkiye büyüme hızında OECD ortalamasının 6.2 puan, AB15 ülkelerinin ortalamasının 7.6 puan, avro bölgesinin ise 7.9 puan üzerinde büyüme sağladı.