'Gelişmeler bir mucize'

Alman Frankfurter Rundschau gazetesi, Türkiye'deki ekonomik gelişmeleri 'mucize' olarak değerlendirdiği ekonomi haberine yer verdi.

BERLİN - Alman Frankfurter Rundschau gazetesi, Türkiye'deki ekonomik gelişmeleri 'mucize' olarak değerlendirdiği ekonomi haberine yer verdi. Gazetenin ekonomi sayfalarında, 'Türk mucizesi' başlığıyla yayımlanan haberde, Türkiye'nin 2001'de yaşadığı ekonomik krizden sonra dört yıl içinde ekonomisini hızlı şekilde düzeltmeyi başardığı ve bu süre içinde yüzde 30 oranında ekonomik büyüme sağladığı belirtildi. Büyük ekonomik kriz sırasında çok sayıda bankanın iflas ettiği ve 1 milyon insanın işsiz kaldığı ifade edilen haberde, günümüzde ise İstanbul'da ekonomik büyümenin simgesi olarak 'Dubai Towers' adında ülkenin en yüksek ikiz binasının inşa edileceğine işaret edildi. Türkiye'deki en büyük yatırımcının Almanya olduğu, ancak Arap ülkelerinin yatırımlarının da hızla arttığı kaydedilen haberde, Dubai Holding'in sadece ikiz kuleler ve İstanbul'daki diğer bazı projeler için 5 milyar dolar vereceği, Arap Oger Group şirketinin de 6.55 milyar dolar karşılığında Türk Telekom'un hissedarı olduğu kaydedildi. Türk-Arap Sanayicileri Birliği Başkanı Mehmet Hadra'nın da, üç yılda Türkiye'ye Arap ülkelerinden 15 milyar dolar yatırım beklediklerini söylediği belirtildi. Türkiye'de enflasyonun 30 yıldan bu yana yüzde 7.6 ile en düşük seviyede bulunduğu, YTL'nin istikrar kazandığı, krizde kişi başına 2 bin 122 dolar olan GSMH'nın 4 bin 800'e yükseldiği anlatılan haberde, en şaşırtıcı başarının da devlet borçlarının kontrole alınması olduğu, bu gelişmeler nedeniyle Morgan Stanley adlı yatırım bankasının 'Türk ekonomi mucizesinden' söz ettiği belirtildi. IMF'nin baskısıyla Türkiye'de geçen beş yılda ekonomik yapısal reformlar uygulandığı, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın reform politikasının da ekonomi çevreleri tarafından büyük takdir gördüğü kaydedildi.
Özelleştirme sayesinde bu yıl devlet kasasına 15 milyar dolar girdiği, bunun, 20 yıl içindeki toplam gelirlerden fazla olduğu ifade edildi. Türkiye'nin AB üyesi olup olmayacağının da yabancı yatırımcımları fazla ilgilendirmediği belirtilen haberde, yatırımcılar için Türkiye'nin genç tüketim toplumuyla cazip pazar olduğu, ihracat merkezi olarak da gittikçe cazip hale geldiği belirtildi. Türkiye'nin günümüzde tek eksiğinin büyük ekonomik gelişmelere rağmen, çalışanlara ödenen ücretlerin düşük olması olduğu kaydedildi.