'Genç Türkiye AB'ye güç katar'

General Electric'in İcra Kurulu Başkanı (CEO) Ferdinando Nani Beccalli, Türkiye'nin mutlaka AB'ye girmesi gerektiğini, bu üyelikle Avrupa ekonomisinin güç kazanacağını söyledi.

ANKARA - General Electric'in İcra Kurulu Başkanı (CEO) Ferdinando Nani Beccalli, Türkiye'nin mutlaka AB'ye girmesi gerektiğini, bu üyelikle Avrupa ekonomisinin güç kazanacağını söyledi. Garanti Bankası'nın yüzde 25 hissesini alarak, Türkiye'deki faaliyet alanına bankacılığı da ekleyen Beccalli NTV'de soruları yanıtladı.
'Asya ekonomisine karşı Türkiye'
Beccalli, Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda ise, "Türkiye ise genç ve taze bir nüfusa sahip. Bir araya gelirlerse yaş ortalaması düşer ve Avrupa ve Avrupa ekonomisi yepyeni bir güç kazanmış olur. Türkiye'nin büyük bir ekonomisi, büyük bir nüfusu var. Gelecekte çok güçlü hale gelecek olan Asya ekonomisine karşı buna ihtiyacımız olacak" dedi. Nükleer enerjiye de değinen Ferdinando Beccalli, "Nükleer enerjinin, petrol fiyatlarındaki dalgalanmayı en aza indirgeyecek en büyük alternatif enerji kaynağı olacağına inanıyorum. Nükleer enerji, en ucuz ve uygulamada en güvenli ve çevre dostu enerji kaynaklarından. Bence pek çok hükümet bunun farkına vardı ve daha fazla nükleer santral kurma hazırlığı içindeler" diye konuştu.