Gencebay ve Yılmaz'a suç duyurusu

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Tek-Art Turizm Zigana hisselerinde gerçekleştirdikleri işlemler nedeniyle, ünlü sanatçı Orhan Gencebay ile eski Devlet Bakanı ve Trabzonspor Kulübü Başkanı Mehmet Ali Yılmaz'ın...

ANKARA - Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Tek-Art Turizm Zigana hisselerinde gerçekleştirdikleri işlemler nedeniyle, ünlü sanatçı Orhan Gencebay ile eski Devlet Bakanı ve Trabzonspor Kulübü Başkanı Mehmet Ali Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu dokuz kişi hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu ve borsada işlem yapmalarını yasakladı. SPK, Mehmet Ali Yılmaz'ın sahibi bulunduğu halka açık Tek-Art Turizm, hissesinde 20 Nisan 2005-19 Eylül 2005 ve 21 Aralık 2005-31 Ocak 2006 döneminde gerçekleştirilen işlemleri Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde inceledi.
İnceleme sonucunda, Tek-Art Turizm hisse senetleri üzerinde 21 Aralık 2005-31 Ocak 2006 döneminde gerçekleştirilen işlemlerde manipülasyon suçunun maddi ve manevi unsurlarını içeren fiilleri nedeniyle, Ahmet Eroğlu, Seyit İbrahim Ungan, Ali Rıza Aksoy, Hakan Avcı, Ömer Dede, Tuğrul Dadaloğlu, Mehmet Ali Yılmaz, Murat Aksoy ve Orhan Gencebay hakkında Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde işlem yapılmak üzere cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulmasına da karar verildi.
Hisseleri SPK kaydından çıkarılacak
Kurul ayrıca Ahmet Eroğlu, Seyit İbrahim Ungan, Ali Rıza Aksoy, Hakan Avcı, Ömer Dede, Tuğrul Dadaloğlu, Mehmet Ali Yılmaz, Murat Aksoy ve Orhan Gencebay'a borsada işlem yapma yasağı getirilmesini de kararlaştırdı.
Söz konusu kişilerin işlem yapma yasağının getirildiği tarih itibarıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu'ndaki hesaplarına işlem yasağı kaydı işlenecek. Bunlara ait kaydi paylar, takas işlemlerine konu edilmelerinin önlenmesi için Sermaye Piyasası Kurulu kayıtlarından da çıkarılacak.