Gençler için banka Exi26

Akbank, Türkiye nüfusunun 15 milyonluk kısmını kapsayan 16-26 yaş grubu arasındaki gençlerin ihtiyaçlarına çözüm getirmek amacıyla ürün ve hizmetler içeren Exi26 adlı bir proje geliştirdi.

İSTANBUL - Akbank, Türkiye nüfusunun 15 milyonluk kısmını kapsayan 16-26 yaş grubu arasındaki gençlerin ihtiyaçlarına çözüm getirmek amacıyla ürün ve hizmetler içeren Exi26 adlı bir proje geliştirdi. Projenin ağırlıklı olarak üniversite öğrencilerinin aktif katılımı ve bankanın genç personeli tarafından dizayn edildiğini söyleyen Akbank Perakende Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Binbaşgil, "Exi26 ilk kez bankacılar tarafından değil gençler tarafından yaratılan bir proje oldu" dedi.
Halen bu yaş grubunda 1.5 milyon müşterileri bulunduğunu
açıklayan Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul ise, çok önem verdikleri ve 2-3 yıldır üzerinde çalıştıkları Exi26 projesi ile bir yıl içinde 300 bin yeni müşteri kazanmayı hedeflediklerini açıkladı.
Akbank, Exi26 ile 2001 yılında başlattığı 'Yeni Ufuklar Değişim Programı' çerçevesindeki müşteri bölümlerine 16-26 yaş grubundaki üniversiteye hazırlanan, üniversiteli ve iş hayatına yeni atılan gençleri de eklemiş oldu.
Danışmanı üniversiteliler
Türkiye genelindeki üniversitelerden gençlerin danışmanlığında, bir gencin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanan Exi26'da, gençler için tasarlanan e-cüzdan, uluslararası banka kartı ve üniversite kimlik kartı
özellikleri taşıyan kampus kart, Genç Şube, Axess kart, gençlere
özel sigorta ürünleri, indirimli ihtiyaç kredisi, üniversite öğrencilerine özel indirimli hizmetler ve gençlere önemli konularda rehber hizmet verecek www.exi26.com adlı bir web portalı yer alıyor.
Sabancı Üniversitesi, ODTÜ ve Selçuk Üniversitesi olmak üzere
3 adet olan Genç Şube sayısını yıl sonuna kadar 6'ya çıkarmayı hedefleyen Akbank'ın, ilk uygulaması Konya Selçuk Üniversitesi'nde başlayan Kampus Kart'ından da halen 74 bin öğrenci, akademisyen ve idari personelin yararlanması hedefleniyor.
Exi26 kapsamında Adrenalin Sigorta adlı ürünle kayak, snowboard, sörf ve benzeri sporları amatör olarak yapan gençler sigortalı olurken, gençlerin elektronik cihazları da sigortalanıyor.
26 yaş altı genç grup için lider bir banka konumuna gelmek istediklerini söyleyen Hakan Binbaşgil ise sıcak bankacılık ortamları diye lanse edilen Exi26'nın, bankacılar tarafından değil bizzat gençler tarafından yaratılan bankacılık şekli olduğunu belirtti.
Akbank Bireysel Bankacılık Pazarlama Bölüm Başkanı Cem Muratoğlu ise, Exi26 projesi ile Türkiye nüfusunun yüzde 22'sini oluşturan 16-26 yaş arasını kapsayacak 15 milyon gence hitap etmeye gayret edeklerini açıkladı.
Akbank'ın toplam 5 milyon müşterisi içinde 1.5 milyon gencin halihazırda Akbank'ta hesabı bulunduğunu ifade eden Muratoğlu, 2005'te ulaşmayı nedefledikleri 300 bin yeni genç müşterinin 100 binini Axess kredi kartı sahibi yapmak, 150 binini de Kampus Kart kullanıcısı haline getirmeyi istediklerin söyledi.
Gençlere havale ücretsiz
Muratoğlu, Exi26' ile gençlerin Akbank'tan havalelerini ücretsiz yapabileceklerini, hesap açışta ücret alınmayacağını, damgapulu ödenmeyeceğini belirtti.
Kredilere düşük faiz
Soruları da yanıtlayan Muratoğlu, hesaplarını öğrencilerde aylık ortalama 350 milyon lira harçlık seviyesi var diye yaptıklarını ifade ederek, genç müşterilere sağlanan bireysel kredi faizlerinin de diğerlerine oranla binde 5 daha düşük olacağını kaydetti. Kredi kartı limitinin de 500 milyon lira olacağını söyleyen Muratoğlu, daha önce başlattıkları Ailem Projesi'nde de 700 bin üyeye ulaştıklarını, bu anlamda etkin bir noktaya geldiklerini söyledi.
'Stand-by bizi tedirgin etmiyor'
Kredi kartlarındaki taksit uygulamalarına ilişkin olarak, "Bizce de taksit konusunda bir tedbir alınması iyi olur" diyen Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, bunun için "Biz de gayret etmeliyiz, gerekirse otoriteden de destek alabiliriz" diye konuştu. Kurtul 'IMF ile Teşvik Yasası konusunda gelinen nokta sizi tedirgin ediyor mu?' sorusunu da "Hükümetimiz bu mali disiplin ve bütçe disiplini konusunda çok hassas ve kararlı. Bu açıdan çok şanslıyız. Stand-by'ın gecikmesi tedirginlik yaratmıyor. Ancak mutlaka bir anlaşma yapılacağını düşünüyoruz" diye yanıtladı.