Gençlere 'Fiş alın' çağrısı

Türkiye'de sorunların çözümünün gençlerden geçtiğini belirten Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, gençlere 'Fiş alın' çağrısı yaptı.

İSTANBUL - Türkiye'de sorunların çözümünün gençlerden geçtiğini belirten Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, gençlere 'Fiş alın' çağrısı yaptı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile liseli gençlere seslenen Maliye Bakanı Unakıtan, uzun konuşmasından sonra ne gençlerin ne de gazetecilerin soru sormasına fırsat vermeden toplantı salonunu terk etti.
Unakıtan ve Çelik, Atatürk Kültür Merkezi'nde Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 17'nci Vergi Haftası dolayısıyla düzenlediği 'Geleceğimizi Oluşturan Gençlerde Vergi Bilincinin Oluşturulması' panelinde yaklaşık 1000 lise öğrencisiyle bir araya geldi.
'Sonradan farkettim'
"Bana Maliye Bakanlığı'na geldiğimde 'Talebelerle konuşacaksın' deselerdi 'Ne işim var' derdim" ifadesini kullanan Unakıtan, şöyle konuştu: "Sonradan farkına vardım. Problemin çözümü Türkiye'de artık gençlerden geçiyor. Türkiye'de 20 milyon talebe var. Biz de imkânlarımızın sınırını aşarak yüzde 10 ile Milli Eğitim'e en yüksek bütçeyi ayırdık."
Gençlere fiş almalarını söyleyen Unakıtan, "Bakkala gittiğinizde fiş alın. O fişi sakın ha unutmayın. Almazsanız bakkal amca kayıt dışı yapmış olur. Annenizin-babanızın yaptığı alışverişlerde de fişi hatırlatın. Bir kâğıt parçasıyla ülkenin geleceğinin çalınmasına izin vermeyin" diye konuştu. Avrupa'da çayı içerken fişini getirirler, Türkiye'de fiş almak için mücadele vermek gerekir" diyen Unakıtan, gençlerden bu mücadaleyi vermelerini istedi. Derslerde vergi konusunun işlenmesi için Milli Eğitim Bakanlığı'yla temaslarının sürdüğünü söyleyen Unakıtan, bu sayede çocuk yaşlardan itibaren gençlerde vergi bilincinin oluşturulmasını hedeflediklerini ifade etti.
Unakıtan, kendisinin de fiş konusunda mağdur olduğunu, göreve ilk geldiği dönemde henüz fazla tanınmadığını için gezerek konuyu gözlemlediğini söyledi. Misafirliğe giderken bir pastaneden pasta aldığını aktaran Unakıtan, pastacının kendisine önce fiş vermediğini, korumaların 'Bakanım' diye seslenmesinin ardından da 20 milyonluk pastaya 40 milyonluk fiş kesildiğini anlattı. Unakıtan şöyle devam etti: "Bazen 'Maliye Bakanı şöyle söylüyor, böyle söylüyor' diyorlar. Kim ne derse desin ben vergimi alırım arkadaş."
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise, "Bazı ülkeler vergi almaz, onların Allah vergisi vardır, mesela Suudi Arabistan'da vergi alınmayabilir, petrolden gelen para orada yetebilir ama Türkiye'de vergi önemli" dedi. Çelik de, fiş konusunda öğrencilerin ailelerini uyarmasını istedi.