Genel Enerji K. Irak'ta büyüyor

Genel Enerji K. Irak'ta büyüyor
Genel Enerji K. Irak'ta büyüyor
Bina Bawi'deki payını hisse alımıyla yüzde 44'e çıkaran Genel Enerji'nin Kuzey Irak'ta bu yılki alımları yarım milyar doları aştı

Genel Enerji, Kuzey Irak’ta bulunan Bina Bawi petrol ve gaz sahasının yüzde 21 hissesini daha satın almak için ABD ’li Hawler Enerji ile anlaşmaya vardı. Genel Enerji, ABD’li Hawler Enerji şirketine yüzde 21’lik payı karşılığında 240 milyon dolar ödeyecek. Genel Enerji, mayıs ayında, Bina Bawi sahasında faaliyet gösteren Türk şirketi Pet Holding’e ait yüzde 23 oranındaki hisseyi 175 milyon dolara satın almıştı. Böylelikle, Genel Enerji, Bina Bawi sahasında son üç ay içinde toplam 415 milyon dolarlık satın alma ile yüzde 44 hisseye ulaşarak, sahanın en büyük ortağı oldu. Bina Bawi sahasında ayrıca OMV’nin yüzde 36, Bölgesel Kürt Hükümeti’nin yüzde 20 payı bulunuyor.

Bina Bawi sahası Erbil’in doğusunda 240 kilometrekarelik bir alanda yer alıyor. 2013 yılında erken üretim tesisleri kurulması planlanan sahanın toplam rezervinin 500 milyon ila 1 milyar varil petrol eşdeğeri olduğu tahmin ediliyor. Geolatical Survey Jeolojik Araştırma Şirketi’ne göre Irak’ta 3 trilyon metreküp gaz olduğu, bunun da önemli bir kısmının Kuzey’de olduğu tahmin ediliyor.

509 milyon dolarlık alım
Genel Enerji tarafından yapılan açıklamada, geçen yıl 2 milyar dolar nakit pozisyonu ile Londra Borsası’na kote olan şirketin, sadece Kuzey Irak bölgesinde bu yıl 509 milyon dolar değerinde satın alma gerçekleştirmiş oldu. Genel Enerji, ocak ayında Kuzey Irak’ta yer alan Chia Surkh arama sahasındaki hissesini 94 milyon dolar karşılığında yüzde 20’den yüzde 80’e çıkarmıştı. 2002 yılından bu yana Kuzey Irak bölgesinde faaliyet gösteren ve petrol ve gaz konularında Kuzey Irak’taki en büyük rezerv sahibi ve petrol üreticisi olan Genel Enerji’nin sahalarının toplam üretim kapasitesi günlük 165 bin varil civarında bulunuyor. Kuzey Irak’ta 7 bölgede lisansı bulunan Genel Energy Plc, halen Taq Taq ve Tawke sahalarında fiili olarak üretim gerçekleştiriyor.

Boru hattı için 400 milyon $ yatırım
Yeni kuyu açma işlemlerine 2012 yılı bitmeden 300 milyon dolar yatırım yapmayı hedefleyen Genel Enerji, Kuzey ve Doğu Afrika ile Ortadoğu ve Akdeniz’de de petrol ve gaz arayacak. Bu anlamda Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz aramak için harekete geçen firma, TPAO ile ortak arama yapmak için başvurdu. 2012’de yaklaşık 400 milyon dolar yatırım yapılacağı açıklanan boru hattı, Erbil’den (Taq Taq petrol sahasından) Türkiye sınırı yakınlarındaki Fişhabur köyüne kadar uzanacak. Boru hattı Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin kontrol ettiği topraklar içinde kalacak. Boru hattının daha sona Kerkük-Yumurtalık boru hattına bağlanması planlanıyor. Günlük 400 bin varilden fazla kapasiteye sahip olması planlanan boru hattının 2013’ün ikinci yarısına kadar tamamlanması bekleniyor.(radikal)

bigPara.com