Genel Enerji'de hedef küresel 'dev' olmak

Genel Enerji'de hedef küresel 'dev' olmak
Genel Enerji'de hedef küresel 'dev' olmak

Genel Enerji CEO su Tony Hayward ile Genel Enerji İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil.

Haber: ERDAL SAĞLAM / Arşivi

LONDRA- Kuzey Irak’ta petrol üretimi ile tanıdığımız Genel Enerji, petrol ve gaz üretimi faaliyetini Türkiye dahil, geniş bir coğrafyaya yayıp, uluslararası petrol devlerinden biri olmaya aday. Merkezi Ankara ’da olan şirket, yaptığı birleşme operasyonu ile maddi açıdan büyük imkânlara kavuşurken, aynı zamanda Londra Borsası’nda işlem gören ilk Türk şirketi de oldu.
Genel Enerji bu hedef doğrultusunda, Londra’da işlem gören hisseleri için Türk yatırımcılara katılım çağrısı yapıyor. Yakında bu amaçla banka ve aracı kurumlar nezdinde bir tanıtım kampanyası düzenlenmesi planlanıyor. 

1.9 milyar $’lık kaynak
Londra’da önceki gün, Genel Enerji’nin tanıtımı ve hedefleri ile ilgili bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Genel Enerji CEO’su, eski BP yöneticisi Tony Hayward’ın yanısıra, İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil ve diğer yönetim kurulu üyeleri de katıldı.
Hayward Genel Enerji’nin güçlü yanlarını sıralarken, kısa, orta ve uzun vadeli büyüme planları ve buna imkân veren varlık yapısı, 1.9 milyar dolarlık kaynakla güçlü bir finansal yapısı olarak sıraladı. Hayward, ürettikleri petrolü Bakü-Ceyhan boru hattına bağlayacak ek bir boru hattı yapma kararı aldıklarını söyledi.
Genel Enerji İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil ise Kuzey Irak’taki arama ve çıkarma işlemleri için 600 milyon dolar harcadıklarını, yerel hükümet ile iyi ilişkiler içinde bulunduklarını kaydederek, yeni boru hattı yapımıyla birlikte hem çıkardıkları petrolü sisteme vereceklerini, hem de diğer şirketlerin petrollerinin devreye sokulabileceğini söyledi.
Sepil, şu anda Kuzey Irak’ta günlük çıkarılan 250 bin varil Petrolun 170 binini Genel Enerji olarak çıkardıklarını, Taq Taq sahasında 100-120 bin varil,Tawke’de 50-70 bin varil günlük üretim yaptıklarını ifade etti ve 2013 şirket hedeflerini 250 bin varil olarak açıkladı .
Petrol devi Exxon’un bölgede faaliyete başlamasıyla birlikte bölgede yeni bir sürece girildiğini, fiyatların yükseldiğini kaydeden Sepil, buna rağmen hem satın almalar hem yeni sahalar açarak bölgedeki faaliyetlerini büyüteceklerinin altını çizdi. 

Yönetim kurulu fırsat
Öte yandan Mehmet Sepil, şirketin “Türk markası” olduğunun en büyük kanıtlarından biri olarak, Londra’daki 500 metrekarelik ofise karşılık, Ankara’daki Merkez ofisin 5 bin metrekareye sahip olduğunu söylüyor.“Bizim için çok büyük bir fırsat” dediği eski BP CEO’su, şimdi Genel Enerji CEO’su olan Tony Hayward’ı gösteren Sepil de, bir ayın en az bir haftasını Ankara’daki Ofiste geçiren Hayward da, oluşturdukları yönetimi kurulu ile ciddi biçimde öğünüyorlar.

YÖNETİMDE KİMLER VAR
İcra Kurulu: Mehmet Sepil (İcra Kurulu Başkanı) Tony Hayward (CEO) Julian Metherell (CFO) Yönetim Kurulu: Rodney Chase (Yönetim Kurulu Başkanı), Nathaniel Rothschild, Nazlı Karamehmet Williams, Murat Yazıcı, Jim Leng, Sir Graham Hearne, George Rose, Mark Parris, Mehmet Öğütçü.

bigPara.com