Genel kurulda 'dalga' polemiği

TİM'in (Türkiye İhracatçılar Meclisi) 13. olağan genel kurulunda, Başbakan Tayyip Erdoğan tile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal arasında 'dalga polemiği' yaşandı.

ANKARA - TİM'in (Türkiye İhracatçılar Meclisi) 13. olağan genel kurulunda, Başbakan Tayyip Erdoğan tile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal arasında 'dalga polemiği' yaşandı. Erdoğan Türkiye'nin artık küresel dalgalarla başedebilecek güce ve yeteneğe sahip olduğunun herkes tarafından bilinmesi gerektiğini belirtirken, Erdoğan'ın salonu terk etmesinden sonra konuşan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kur ve faizler düşükken Türkiye'nin borçlarının yapılandırılmaması nedeniyle son dalgalanmalarda 50 milyar YTL'nin üzerinde kayıp yaşandığını söyledi.
Döviz kurunun yükselmiş olması nedeniyle Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) 13. olağan genel kurulunda ihracatçıların morallerinin yüksek olduğu gözlendi. Genel kurula Başbakan Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Baykal'ın yanı sıra, Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet bakanları Ali Babacan ve Kürşad Tüzmen, Sanayi Bakanı Ali Coşkun, Enerji Bakanı Hilmi Güler, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Tarım Bakanı Mehdi Eker katıldı.
'Orkestrasyon şart'
Genel kurulun yapıldığı Sheraton Oteli'nin konferans salonunun 'orkestrasyon' konseptiyle düzenlendiği dikkat çekti. İstiklal Marşı'nı Azeri Elnara Kerimova yönetimindeki orkestranın seslendirdiği salonun sol tarafında büyük boy Atatürk posterinin üzerine 'Türkiye orkestrasının kurucusuna minnettarız' yazılırken, sağ taraftaki büyük boy bez afişte de 'Orkestrasyon şart' ifadesi yer aldı.
TİM Başkanı Oğuz Satıcı konuşmasında orkestrasyon vurgusu yaparak, Türkiye'de oyunun tek kişiyle oynanamayacağının herkes tarafından bilinmesi gerektiğini söyledi. Satıcı, Türkiye'nin en önemli gücünün siyasi istikrar olduğunu belirterek "İstikrara ve bunun yarattığı iyimserliğe hep beraber sahip çıkalım" dedi.
Üç yıllık görevi süresinde başta kur seviyesi olmak üzere yaptıkları açıklamaların basında 4 bin 500 metrekare alan kapladığını, 2 milyon kilometrelik yol kat ettiklerini, 90 bin sayfalık da rapor hazırladıklarını kaydeden Satıcı, "Bugün Türkiye'nin, cari açığının ekonomi üzerinde yarattığı kırılganlığın dışında hiçbir önemli siyasi ve iktisadi riski bulunmamaktadır. Cari açığın oluşturduğu ödemeler dengesi riski, 'Olur hallederiz' söylemleriyle veya sıcak parayla çözülemez" diye konuştu.
'Dalgalanma hep olacak'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında, bu yıl sonu için 79 milyar dolar olarak belirlenen ihracat hedefinin 80 milyar doların üzerinde gerçekleşeceğini söyledi.
Başbakan Erdoğan, 2002 yılında 36 milyar dolar olan ihracatın 2003 yılında 47, 2004 yılında 63, 2005 yılında da 73.5 milyar dolara ulaştığını vurguladı. 2006 yılı Haziran ayı ihracatında tüm zamanların rekorunun kırıldığını ifade eden Başbakan Erdoğan, ilk altı aylık ihracatın 39.9 milyar dolara ulaştığını dile getirdi.
Piyasalarda zaman zaman bazı dalgalanmaların, bazı hareketlenmelerin yaşandığını, ama bunun dünyanın bir gerçeği olduğunu ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin artık bu tür dalgalanmalarla baş edebilecek güce ve yeteneğe sahip olduğunu herkesin bilmesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, "Paniğe, telaşa gerek kalmadan bunun aşılabileceğini gördük, görüyoruz, göreceğiz. Bu iş bitti mi? Bitmedi. Bu işin kaderi bu... Bu her zaman olacak. Geçmişte de oldu, bugün de oldu, yarın da olacak" diye konuştu. Erdoğan konuşmasını bitirdikten sonra diğer konuşmacıları beklemeden salondan ayrıldı.
Tüzmen'i ayrı tuttu
Başbakan Erdoğan'ın hemen ardından kürsüye çıkan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, salonda bulunan bakanlara ve izleyicilere seslenirken, YTL'nin değerinin fazla arttığı konusunda geçmişte sürekli uyarı yapanlara karşı hükümetin sert bir tavır takındığını, ancak bu konuda uyarılara kulak veren Bakan Tüzmen'i ayrı tuttuğunu söyledi.
Deniz Baykal, CHP uzmanlarının yaptığı hesaplamalara göre, kurlar düşükken kamu borçlarında yapısal düzenlemeye gidilmemesi nedeniyle dalgalanma sırasında 50 milyar YTL'lik bir maliyet oluştuğunu ileri sürdü. Baykal, düşük kur, yüksek faiz politikasının ancak borçlanma getireceğini ifade ederek, Türkiye'nin bu cari açık ve dış açıkla kalıcı bir büyüme yakalayamayacağını söyledi.
Baykal'ın konuşması uzun sürünce bakanlardan sırayla Enerji Bakanı Hilmi Güler, Sanayi Bakanı Ali Coşkun ve Devlet Bakanı Ali Babacan salondan ayrıldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ve Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ise Deniz Baykal'ı sonuna kadar dinlediler.
'Sakın fiyat indirmeyin'
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ise, dalgalı kurda, yerli ve yabancı spekülatörlerle yatırımcıların sörf yapacaklarını, onların bütün dünyada bu sörfü yaptıklarını kaydederek, "Önemli olan bütün kurumların, ayakları yere basar şekilde ileriye dönük politikalarını doğru olarak belirlemeleri" dedi. İhracatçılara fiyat indirimi konusunda uyarıda bulunan Kürşad Tüzmen, "Yurtdışındaki alıcıların, kur yükseldiği gerekçesiyle gündeme getirdikleri fiyat indirim taleplerini hep beraber reddetmeliyiz. İhracatta rekabeti birbirimizle değil diğer ülkeler ile yapacağız" diye konuştu.
Satıcı yeniden TİM başkanı
Genel Kurul'da Oğuz Satıcı, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) başkanlığına yeniden seçildi. Seçimlerde önce, 23 sektör komitesinin başkan ve başkan yardımcıları için oy kullanıldı ve TİM İcra Kurulu oluşturuldu. İcra kurulunun oluşturulmasının ardından başkanlık için oylamaya geçildi. Başkanlık için adaylığını koyan Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Altuğ 89 oy alırken, TİM Başkanı Oğuz Satıcı 203 oyla yeniden başkan seçildi.'Enflasyon tek hanede kalır'
Salondan çıkışta Reuters'a konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, ekonomik programda sapma olmayacağını, mali disiplin ve tasarrufta çok dikkatli olduklarını vurguladı ve bu yıl enflasyonun tek haneli kapanacağını söyledi. Reuters'ın sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Enflasyon bu yıl tek haneli olarak kapanır; 2007'de yüzde 4 hedefine ulaşmakta kararlıyız" diyerek gelecek yıl için iki puan 'emniyet supabı' olduğunu da anımsattı. 'Hesaplarımızı buna göre yaptık' diyen Erdoğan şunları söyledi:
'Yüzde 4 hedefinde de artı 2 bandımız var. Bu bizim emniyet sınırımız. Elimizden gelen çalışmayı yapacağız. Ekonomik programa, mali disipline dikkat edeceğiz. Tasarrufta çok dikkatliyiz. İnanıyorum ki bunu yakalayacağız. Üretim, yatırım; bunlar her geçen gün gelişiyor."
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra Başbakanlık'ta Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince ile yönetim kurulu üyelerini kabul etti.'Yeni yönetim kurulunu tanıtmak için' Başbakan'ı ziyaret ettiklerini söyleyen Ersin Özince bankacılık sektörüyle ilgili değerlendirmeleri paylaştıklarını söyledi.