Genel Müdür, Ford işçileri ile 2.5 saat görüştü

Genel Müdür, Ford işçileri ile 2.5 saat görüştü
Genel Müdür, Ford işçileri ile 2.5 saat görüştü
Kocaeli'ndeki Ford Otosan'da iş bırakan işçilerin eylem yaptıkları alana gelen Genel Müdür Haydar Yenigün 2.5 saat görüştü.

RADİKAL - Ford Otosan'ın Eskişehir ve Kocaeli'ndeki üretim tesislerinde işçilerin grevi 10. gününde sürüyor. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün bugün Kocaeli'nde bırakma eylemi yapan işçilerle görüştü.
Yenigün, Ford Otosan Gölcük Fabrikası yakınındaki TIR parkında bekleyen işçilerin yanına gelerek, yaklaşık 2.5 saat süreyle görüşme yaptı.

Atılan işçilerin geri alınması kabul eden Yenigün, ücret noktasında işçilerin hiçbir talebini kabul etmedi. Sözleşme yapmadan alandan gitmeyeceğini söyleyen Yenigün, bir kereliğine 1000 lira para verilmesini içeren sözleşmeyi işçilere verdi. Yenigün alanı terk ederken, “Saat 16.00’da gelirseniz hayat normale döner ya siz sağ ben selamet” demesi dikkat çekti.

Görüşmenin ardından Yenigün, gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakarak alandan ayrıldı.
İşçiler, Yenigün'ün alandan ayrılmasıyla "ölmek var, dönmek yok" şeklinde slogan attı.

Öte yandan, Kocaeli Baro Başkanı Sertif Gökçe de alanda işçi temsilcileriyle bir araya geldi.

ESKİŞEHİR’DEN AÇIKLAMA: ÇALIŞANLARIMIZIN İŞİNE SON VERİLMEYECEK

Diğer yandan Ford Otosan’ın Eskişehir fabrikasındaki eylem devam ediyor. 

Eskişehir'in İnönü ilçesinde faaliyet gösteren Ford Otosan firması işçilere bir açıklama gönderdi.

Açıklamada, "Üretim başında olan ve işine sahip çıkmayı sürdürecek hiçbir çalışanımızın işine son verilmeyecektir. Tüm çalışanlarımızın sendikal özgürlükleri tanınmaktadır" ifadesi kullanıldı.

Ford Otosan yönetiminin açıklamasında, Bursa'da ana ve yan sanayideki eylemlerin sona erdiğini, işçilerin işbaşı yaptığı hatırlatıldı.

Açıklamada, bugün itibarıyla işbaşı yapacak Ford Otosan çalışanları için de geçerli olacak Türk Metal Sanayicileri Sendikasının (MESS) anlaşma önerisindeki kazanımlar hakkında şu bilgilere yer verildi:

"Mayıs ayı sonunda mavi yakalı çalışanlarımıza net bin lira tutarında destek ödemesi yapılacaktır. Buna ilaveten yürürlükte olan toplu sözleşme hükümleri değiştirilmeksizin, önümüzdeki bir ay içinde ek destek çalışması tamamlanacaktır. İşbaşı çağrısına uyarak vardiyasına gelen ve süreklilik sağlayan çalışanlarımıza, Kocaeli fabrikalarında uygulandığı gibi, işlerine sahip çıktıkları için ödül yönetmeliği kapsamında 200 lira net ödeme yapılacaktır. Daha önceki yıllarda olduğu gibi bayram ve yılbaşı hediye çekleri ödemeye devam edilecek, bu sene olduğu gibi işlerimizin iyi gittiği yıllarda cömert bir paylaşım yapılacaktır. Üretim başında olan ve işine sahip çıkmayı sürdürecek hiçbir çalışanımızın işine son verilmeyecektir. Tüm çalışanlarımızın sendikal özgürlükleri tanınmaktadır."

Ford Otosan işçisi eylemde: Gölcük'teki kırmızı gömlekli klarnetçi ne çalıyor?


OYAK RENAULT 12 GÜN SONRA İŞ BAŞI YAPTI

Bursa'da otomotiv işçilerinin bağlı oldukları Türk Metal Sendikası'nı farklı sözleşme imzalamakla suçlayıp çalıştıkları fabrikada iş bırakma ve işyerinden ayrılmama eylemi başlatan Oyak Renault'ta eylem bu hafta içinde sonra erdi.

Toplam 1300 işçinin çalışması gereken vardiyaya 1284 işçi gelerek işbaşı yaptı.

İşçiler geri dönüş için gece yarısı sandık kurarak işe başlayıp başlamama için oylama yaptı. Oylama sonucu 'İşe başlamak istiyorum' kararı çıkınca işçiler bu sabah iş başı yaptı. (AA/Hürriyet/Demokrat Kocaeli)

bigPara.com