Genel Müdür Halkbank'ı aile şirketine çevirmiş!

Genel Müdür Halkbank'ı aile şirketine çevirmiş!
Genel Müdür Halkbank'ı aile şirketine çevirmiş!
Başbakan Davutoğlu isteği ile hazırlanan raporda Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı Cebeci'nin 3 damadı, 2 kızı, 8 yeğenini bankada çalıştığı ortaya çıktı. Bunun üzerine Başbakan, Cebeci'nin istifasını istedi. Cebeci de istifa etmek zorunda kaldı.

RADİKAL - Candaş Tolga Işık’ın Posta gazetesinde bugün yer alan yazısında Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cebeci’nin istifasıyla ilgili olarak çarpıcı iddialar yer aldı. İddiaya göre, Cebeci görevini sağlık sorunları nedeniyle değil Başbakan Davutoğlu’nun isteğiyle bıraktı.

Candaş Tolga Işık’ın konu hakkındaki yazısının ilgili bölümü şöyle:

Devletin en büyük bankalarından biri olan Halkbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cebesi kısa bir süre önce istifa etmişti. Cebeci’nin istifasında “sağlık nedenleri” gerekçe gösterilmişti.

Hafta sonu AK Parti kongresi için gittiğim Ankara ’da bu istifayla ilgili son derece vahim bir iddia duydum. İddiaya göre Halkbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Cebeci istifa etmemiş, bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından görevden alınmış. Sebep: Nepotizm. Yani akraba kayırmacılığı.

Başbakan Davutoğlu kendisine gelen bir ihbar üzerine danışmanlarına Halkbank’ta küçük bir araştırma yaptırtıyor. Gelen raporda Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı Cebeci’nin 3 damadı, 2 kızı, 8 yeğeninin bankada çalıştığı ortaya çıkıyor. Dahası bankada Cebeci’nin yakını olduğu için işe alınan bazı isimlerin işe gelmeden maaşaldığı tespit ediliyor. Başbakan hemen Cebeci’yi çağırtıyor ve “Ne hakla bunları işe alırsın? Başbakanlık’ta 1 tane Davutoğlu soyadlı çalışan var mı?” diye soruyor. “Derhal istifa edeceksin yoksa seni ben görevden alırım” diyor Davutoğlu. Cebeci,“Bunca yıl hizmet ettim” diye cevap verince Davutoğlu “Bunun karşılığında maaş almadın mı?” diye bağırıyor. Ve Cebeci Halkbank’taki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden istifa etmek zorunda kalıyor.

Olayı bana aktaran kaynağım son derece önemli ve güvenilir bir isim. İddialar doğruysa büyük bir skandal bu. Devletin en büyük bankalarından biri, bizzat tepesinde oturan bürokrat tarafından aile şirketine çevriliyor...

Halkbank’ın istifa eden Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cebeci’den bu iddialara karşı gelecek cevabı aynen burada yayınlamaya hazırım. Ama esas Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan bir açıklama bekliyoruz. Cebeci gerçekten sağlık gerekçeleri nedeniyle mi istifa etti yoksa “nepotizm” yüzünden siz mi görevden aldınız?

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/143491814349183

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Halkbank.......Balçovalı - user928332

  Sayın Başbakan diğer devlet kurumları için de inceleme yaptırsa kim bilir neler neler çıkacak.

  Seçime yatırım.. - görüş..

  Bu haber baya baya propoganda kokuyor.. Yani seçime yatırım. Yaw devletin hangi kurumunda bunların eş, dost akraba vs. si yokki yani bir Halkbank mı sadece ... İşte millete dostlar alış verişte görsünler haberi bu. Siz önce yolsuzkluk vs. leri temizleyin. Ama maalesef radikal seçim propogandasına alet olmuş..

  - user386208

  Ne var bunda cumhurbaşkanının kızı danışman damadı vekil falan değil mi?