Genel Müdürü açığa Bursa aldırdı

TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletim A.Ş) Genel Müdürü İlhami Özşahin'in, cumartesi günü yaşanan arızanın ilk çıktığı sırada, Bursa'yı karanlıkta bırakmadan arızayı giderme çabasının 13 ilin karanlıkta kalmasına yol açması nedeniyle açığa alındığı belirtildi.

ANKARA - TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletim A.Ş) Genel Müdürü İlhami Özşahin'in, cumartesi günü yaşanan arızanın ilk çıktığı sırada, Bursa'yı karanlıkta bırakmadan arızayı giderme çabasının 13 ilin karanlıkta kalmasına yol açması nedeniyle açığa alındığı belirtildi.
Elektrik kesintisi nedeniyle geçici kaydıyla açığa alınan TEİAŞ Genel Müdürü İlhami Özşahin'in kurban edildiği yorumları yapılırken, Özşahin'in, küçük bir lokal arızanın bölgesel bir elektrik kesintisine dönüşmesinden sorumlu tutulduğu öğrenildi. Bursa Doğalgaz Çevrim Santralı'nın iletim hattında arıza meydana gelince Bursa'nın elektriği kesilmiş olsaydı, ulusal enerji dağıtım ağının yükü karşılamada zorluk yaşamayacağını belirten yetkililer, Bursa'nın sadece bir bölümünün elektriği kesilmiş olsaydı dahi sorunun bu boyuta ulaşmadan çözülmüş olacağı görüşünü savundu. Yetkililer, Bursa'da kesinti yapılmaması nedeniyle elektrik iletim sisteminin yükü karşılayamadığını, bölgedeki ana hatlarda güç azalması yaşandığını, bunun da kesintilere neden olduğunu açıkladı.
'Durumu inceliyoruz'
Enerji Bakanı Hilmi Güler, önceki günkü, özel sektörü memnun edecek bir çözüm üzerinde çalıştıkları şeklindeki ifadesine dün, "Ekonominin gereği neyse o yapılır, ancak şu an için elektriğe zam yok" sözleriyle açıklık getirdi. Cumartesi günü Marmara, Ege ve Akdeniz'de 13 ili karanlıkta bırakan elektrik kesintisinin tartışmaları dün de sürdü. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM), 13. olağan genel kuruluna katılan Bakan Güler, gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı. Önceki günkü açıklamasında otoprodüktörlerin taleplerini değerlendirerek özel sektörü memnun edecek bir formül üzerinde çalıştıklarını söylediğini anımsatılarak, bunun elektrikte bir zam sinyali olup olmadığının sorulması üzerine Güler, konuyu detaylı şekilde değerlendirdiklerini, ekonominin gereği neyse onun yapılacağını, ancak şu anda elektrik fiyatlarına bir zammın söz konusu olmadığını söyledi.
Bakan Güler, 13 ili karanlıkta bırakan elektrik kesintisi sırasında Enerji Bakanlığı'nın talebine rağmen sisteme elektrik vermeyen Oymapınar Barajı'nın durumunu incelediklerini, konuyla ilgili bir prosedür bulunduğunu ve ona göre davranacaklarını ifade etti.
'Bürokrat feda edildi'
Hilmi Güler de bölgede yaşanan elektrik kesintisi sorununun kalıcı olarak çözülebilmesi için altyapının yenilenmesi gereğine işaret etti. Güler, örneğin Antalya'da birkaç yıl öncesine kadar ince bir telle elektrik götürülen bir bağevinin bugün birkaç bin yataklı otele dönüştüğünü, sistemin ihtiyacı karşılayamadığını vurguladı.
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada ise, kesintilerin ardından TEİAŞ Genel Müdürü İlhami Özşahin açığa alınarak, bürokrat feda etme yoluna gidildiği, ancak sorunun çözümüne dönük adım atılmadığı ifade edildi. Açıklamada, son olayda, elektrik satış fiyatlarının artırılmasını ve devletin vergi ve fon paylarını kaldırmasını isteyen otoprodüktör santrallarının etkili olduğu ileri sürüldü.
Tes-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu da, yaptığı açıklamada sendika olarak eğer bir gün şalter indireceklerse, bunu Türkiye'nin aydınlığının özel sektör eliyle karanlığa dönüştürülmesine engel olmak için yapacaklarını belirtti.