Genelev patronu da vergi yüzsüzü

Genelev patronu da vergi yüzsüzü
Genelev patronu da vergi yüzsüzü

Mali sıkıntıyı çıkamayan ve geçen yıl Süper Lig den düşen Ankaragücü, 11.1 milyon TL lik borcu ile vergi yüzsüzleri listesinde 534. sırada yer alıyor.

Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

ANKARA - Maliye Bakanlığı’nın her yıl eylül ayında açıkladığı vergi yüzsüzleri listesinde Uzanlar’ın ağırlığı hâlâ devam ediyor. Ancak listede genelev patronu bile var. Osman Baytürk adlı bir mükellefin esas faaliyet konusu karşılığında ‘genelev hizmetleri’ ifadesi yer alıyor. 7 bin kişilik listenin 1.592’nci sırasında olan Osman Baytürk’ün ismi fuhuş operasyonlarında da geçiyor. Bağlı bulunduğu vergi dairesi Yalova gözüken Baytürk’ün 4.6 milyon liralık vergi borcu var. Yetkililer, Baytürk’ün borcunun 2003-2004’lü yıllardan kaldığını, şu anda kendisinin de hapiste olduğunu söylediler. Yetkililer, ayrıca vergi borcuna konu olan yerin de kapandığını dile getirdiler.
Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden açıklanan vergi yüzsüzlerinin sayısı bu yıl 7442 oldu. Bu yıl ilk 100’ün içinde olanların borcu 14 milyar lirayı buldu. Listede ilginç mükelleflerin yanı sıra bir kamu bankası da yer aldı. Vakıflar Bankası’nın veraset ve harç vergisini ödemediği anlaşıldı. Vergi borcu listesinde vergi dairesi ‘veraset ve harç’ olarak gözüktü. Bankanın 2.9 milyon liralık borcu bulunuyor..

Spor kulüpleri de var
Batma noktasına gelen ve geçen yıl küme düşen MKE Ankaragücü de listede yer alıyor. 11.1 milyon liralık borcu ile 534. sırada. Bir süre önce CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, MKE Ankaragücü’nün eski yönetiminin kulübü borç sarmalına soktuğunu ileri sürerek kulübün mali ve idari durumunun araştırılması için Türkiye Futbol Federasyonu’nu göreve çağırmıştı. En çok borcu olan belediye ise 76 milyon lira ile Esenyurt Belediyesi.

Vergi yüzsüzü: 7.442 kişi
İlk 100’ün borcu: 14 milyar lira

bigPara.com