'Genelev'e OSB teşviki

'Genelev'e OSB teşviki
'Genelev'e OSB teşviki
Aydın'da organize sanayi bölgesindeki bir genelev 7 yıl teşvik aldı. Sanayici itiraz etti ve "sanayi amacı taşımıyor" denilerek bu yıl kapsam dışına çıkarıldı.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Aydın’daki genelev 7 yıl boyunca sanayi üretimini teşvik etmek için kurulan organize sanayi bölgelerindeki (OSB) işletmelerle aynı teşviklerden yararlandı. Yıllar önce Aydın’da kurulan ancak daha sonra yapılan imar değişikliğiyle 2005 yılından itibaren Aydın OSB’nin ortasında kalan genelev, elektriği, suyu sanayici fiyatlarından aldı, giderlerinde ise Hazine teşviklerinin keyfini sürdü.
Aydınlı sanayiciler yıllardır genelevin OSB arazisinin dışında kalması için mücadele ediyor. Bu mücadele geçen aylarda sonuçlandı ve kâğıt üstünde yapılan değişiklikle Aydın’daki genelevin, OSB kapsamında olmadığına karar verildi. 

Bürokratik süreç yeni bitti 

Konu ‘hassas’ diyen işadamları isimleriyle bilgi vermekten kaçınsa da konuştuğumuz bir yönetici “Mücadelemiz yeni sonuçlandı, bürokrasi nedeniyle birkaç ay oldu. Genelev artık organize sanayi bölgesi kapsamında sayılmıyor. Ama fiziksel olarak mekânı değiştirilmedi. Zaten bize bir zararı yok” dedi. “Bir genelev OSB kapsamında olduğunda elektiriği, suyu sanayiye verilen elektrik, su olarak mı kabul ediliyor? Daha avantajlı mı oluyor” sorusuna ise, gülümsemekle yetindi.
Aydın’daki genelevin hikâyesi oldukça geriye gidiyor. Kurulduktan sonra yapılan imar değişiklikleri sonrasında organize sanayi bölgesi kapsamında kalan genelev için, 2009’da işadamları “OSB kapsamında olmasın” kampanyası başlattı. O dönem genelevin OSB kapsamında olmaması gerektiğini savunan işadamları, “ Türkiye ’nin hiçbir yerinde böyle bir örnek yok” diyerek itirazlarını dile getirdi. Aydın Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hulusi Akşit, o dönemde yaptığı açıklamada; “Genelev yerinde kalsın ama OSB sınırları içerisinde olmasın. Sorun kâğıt üzerinde çözüldükten sonra sıkıntı sona erecektir. Yol kenarlarında binlerce hayat kadını var. Ama genelevlerde her şey yasal” derken, Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu da “OSB içinde de yer alması pek hoş görüntü değil. Tabii ki OSB sınırları içinden çıkarılması gerekiyor” diye konuştu. İşadamlarının itirazları, Ankara ’ya da iletildi ve genelevin OSB kapsamının dışına çıkartılması kararı alındı. Ancak bürokratik süreç alınan sürecini uzattı ve genelevin OSB dışına çıkarılmasıyla ilgili karar ancak geçen aylarda uygulamaya girdi. Halen bulunduğu yerde faaliyet gösteren genelev, artık OSB sınırlarında kabul edilmiyor. Yetkililer de artık genelevin kapsam dışında olduğunu belirterek; “Konuşacak bir şey yok. Bürokratik süreci yeni bitti ve karar işlendi. Sonuçta genelev, sanayi amacını taşımıyordu. Biz de çıkardık” dedi.

OSB’DEKİ İŞLETMELER NE KAZANIYOR?
**Çevre temizlik vergisinden muaf
**Atık su bedeli ödemiyor
**Enerji giderinin yüzde 20’si Hazine’den
**Sigorta priminin yüzde 100’ü Hazine’den
**Tevhid ve ifraz işlem harcından muaf

OSB’lerde üretim maliyeti düşük
Bir işletmenin OSB içinde olması, üretim maliyetlerinin düşük olması sonucunu doğuruyor. Mevzuata göre, OSB içindeki yapı inşası ve kullanımıyla ilgili ruhsat ve izinler işyeri açma ve çalışma ruhsatları OSB tarafından veriliyor ve denetleniyor. Ayrıca OSB’ler elekrik, su, kanalizasyon, doğalgaz, arıtma tesisi, yol, haberleşme gibi hizmetleri işletmelere düşük maliyetle ulaştırıyor.

Market mücadele veriyor
Türkiye’deki ilginç genelev hikâyelerinden biri de Gaziantep’te. Daha önce icralık olması ve mahkeme tarafından satışa çıkarılmasıyla da haber olan Gaziantep genelevi, büyük bir marketin de yanında yer alıyor. Market bu durumun satışlarını etkilediğini belirterek, genelevin başka bir yere taşınmasını istiyor. Ancak bugüne kadar bu konuda bir çözüm bulunabilmiş değil.

bigPara.com