General Electric, büyük bir masaüstü bilgisayarın belleğini bir CD'ye sığdırdı

General Electric, büyük bir masaüstü bilgisayarın belleğini bir CD'ye sığdırdı
General Electric, büyük bir masaüstü bilgisayarın belleğini bir CD'ye sığdırdı

DVD ve Blu-ray teknolojisi yalnızca disk yüzeyine veri depolarken mikro-holografik hafıza, disk materyalinin tamamını kullanıyor.

GE Global Research'ten büyük buluş: Mikro-holografik disk, 500 gigabitlik bellek kapasitesine sahip. 500 gigabit, 20 tek yüzlü Blu-ray, 100 DVD veya büyük bir masaüstü bilgisayarın hard diskine eşit kapasite demek

İSTANBUL - General Electric’in teknoloji geliştirme birimi GE Global Research yeni nesil optik depolama teknolojileri alanında çığır açan önemli buluş gerçekleştirdi.
GE araştırmacıları tarafından geliştirilen mikro-holografik disk ile standart DVD büyüklüğündeki bir disk üzerinde 500 Gigabit bilgi depolanabiliyor. Bu, 20 tek yüzlü Blu-ray, 100 DVD veya büyük bir masaüstü bilgisayarın hard diskine eşit bir kapasite anlamına geliyor.
GE’nin mikro-holografik diskleri Blu-ray veya DVD oynatıcılarına benzer sistemler tarafından okunabilecek ve kaydedilebilecek.

Diskin tamamı kullanılıyor
DVD ve Blu-ray teknolojisi yalnızca disk yüzeyine veri depolarken holografik hafıza disk materyalinin tamamını kullanıyor. Hologramlar, başka bir ifadeyle veri bitlerini temsil eden üç boyutlu şekiller disklere yazılıyor ve daha sonra okunabiliyor. GE’nin holografik hafıza teknolojisi kapasite konusunda bir dönüm noktası olmasına rağmen kullandığı donanım ve formatlar hâlihazırdaki optik depolama teknolojisiyle o kadar benzerlik taşıyor; bu sayede mikro-holografik oynatıcılarda CD, DVD ve BD oynatmayı mümkün kılıyor. 

Film koleksiyonu tek CD
GE ekibi yüzde bire yaklaşan yansıtma katsayısına sahip yaklaşık bir mikron çapında mikro-holografik çizgileri kaydetmeyi başardılar. Standart Blu-ray veya DVD disklerin optik özellikleriyle karşılaştırıldığında, küçültülmüş çizgiler CD boyunda bir disk içerisine toplam 500 GB depolama kapasitesi sağlamaya yetecek yansıtma katsayısına sahip olacak.
GE’nin Holografik Depolama programınının yöneticisi Brian Lawrence, “GE’nin atılımı yeni nesil holografik hafıza teknolojisini günlük kullanıcıya ulaştırma yolunda dev bir adım. Çünkü GE’nin mikro-holografik diskleri standart Blu-ray oynatıcılarında bulunanlara benzer optikler kullanılarak okunup oynatılabiliyor. Bu teknoloji her evde olabilecek uygun maliyetli, dayanıklı ve güvenilir holografik sürücülerin yolunu açmaya yarayacak. Tüm yüksek çözünürlüklü film koleksiyonunuzu bir diskte toplayacağınız ve üç boyutlu televizyon gibi yüksek çözünürlükteki formatları destekleyecek bir ürüne sahip olacağınız günler düşündüğünüzden daha yakın” diye konuştu.

GE altı yıldır çalışıyor
GE, altı yıldan fazla bir süredir üzerinde çalıştığı holografik depolama teknikleri. 500 Gigabit kapasiteyi destekleyebilen materyallerin ortaya konması, sonunda 1 terabyte veya başka bir deyişle 1000 Gigabit saklama kapasitesine sahip mikro holografik disklerin yapılması yolunda önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. Depolama kapasitesinde sınırları zorlamanın yanında GE araştırmacıları bu teknolojinin mevcut optik depolama formatlarına ve üretim tekniklerine kolayca adapte edilebilmesi konusuna da büyük önem veriyorlar. GE Technology Ventures (Teknoloji Grişimleri) ekibinin lideri Bill Kernick ise şunları söyledi:
“GE’nin holografik depolama programı zoru başardı. Bu kilometre taşının ardından ticarileştirme fırsatları üzerine yoğunlaşabiliriz. Ürün geliştirme aşamasından ürünün piyasaya sunulmasına kadar olan tüm süreçlerde en iyi yolu takip etmek amacıyla birçok stratejik ortakla çalışmaya devam edeceğiz.”
GE, mikro-holografik depolama teknolojisine ilişkin olarak öncelikle ticari arşivleme endüstrisine sonra da bireysel kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Dünyanın en geniş yelpazeli endüstriyel laboratuarlarından biri olan GE Global Research, GE’nin tüm faaliyet alanları için yenilikçi teknolojik ürünler sağlıyor.
Global Research 100 yılı aşkın süredir GE teknolojisinin temel taşı olmuş, ilaç görüntüleme, enerji üretim teknolojileri, jet motorları ve aydınlatma alanlarında öncü yenilikler geliştirmiştir.
Merkezi New York Niskayuna’da bulunan GE Global Research’ün Bangalor, Şangay, Çin ve Münih’te tesisleri var.

Bilkent de buluşa imza attı
Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nde (NANOTAM), görüntü veren ve kayıt yapan DVD’lerin kapasitelerini günümüzdekinden binlerce kat artıracak yeni bir teknoloji geliştirdiğini açıkladı. NANOTAM Başkanı Prof. Dr. Ekmel Özbay’ın başkanlığında doktora öğrencileri Özgür Attila Çakmak ve Koray Aydın tarafından geliştirilen nanoteknoloji tabanlı meta malzemeler, yeni nesil DVD’lere uygulanırsa, bir DVD’ye binlerce filmin kaydedilmesi mümkün olacak. Özbay, DVD teknolojisinde kullanılan temel prensibin DVD yüzeyine uygulanan ışığın bilgiyi yazmasına ve okumasına bağlı olduğunu ve bu durumda bir DVD’ye daha fazla bilgi yazmak için ışığın mümkün olduğunca küçük bir noktaya odaklanması gerektiğini anlattı. Günümüzde 50-100 Gbyte ile sınırlı olan DVD kapasitelerinin en az bin kat arttırılabilecek bir teknolojiyi geliştirdiklerini bildiren Özbay, “Işığın doğadaki davranışını değiştirdik. Yani sihirli özelliklere sahip yeni bir nanomalzeme geliştirdik ve bu malzemeyi kullanarak ışığın çok küçük bir alandan geçebileceğini gösterdik” dedi. 
(Radikal)