General Electric GYO'ya yatırım yaptı

Doğuş Holding ile General Electric (GE) Real Estate Europe, Garanti Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (Garanti GYO) yüzde 50.98 oranında hissesini satın aldı.

İSTANBUL - Doğuş Holding ile General Electric (GE) Real Estate Europe, Garanti Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (Garanti GYO) yüzde 50.98 oranında hissesini satın aldı. GE Real Estate, bu işlemle Türkiye'deki ilk yatırımını da gerçekleştirmiş oldu. Bu anlaşmaya istinaden Doğuş ve GE Real Estate, Garanti tarafından sahip olunan hisseler için hisse başına 1.928 YTL bedel ödeyecek.
Hisse başına ödenecek fiyat, teklif tarihinden önceki son beş işlem gününe ait ağırlıklı fiyat ortalamasından oluşuyor. Gerekli resmi izinlerin alınmasına müteakip gerçekleştirilecek olan Garanti GYO hisse satışının toplam tutarı 72.5 milyon YTL olacak. 1 Kasım 2006 tarihi itibarıyla 136.7 milyon YTL (94 milyon ABD Doları) piyasa değeri olan Garanti GYO, ayrıca dünyadaki gayrimenkul yatırımlarının toplamı 44 milyar ABD Doları olan GE Real Estate'nin Türkiye'de gerçekleştireceği ilk yatırım olacak.
Teklif edilen 1,928 YTL/hisselik değer, 142.2 milyon YTL'lik toplam şirket değerine işaret ediyor ve 30 Eylül 2006 itibarıyla 103.9 milyon YTL olan Garanti GYO net aktif değerine yüzde 36.9'luk prim oluşturuyor. Çağrı muafiyeti talep etme hakları olmasına rağmen, taraflar işlemle ilgili olarak SPK'dan muafiyet istemeyeceklerini ve SPK'nın azınlık hissedarlara çağrı yapılmasını kabul etmesi durumunda da çağrıya gelen tüm talebi aynı fiyattan (1.928 YTL/hisse) karşılayacaklarını açıkladılar.
Ancak SPK'nın gayrimenkul yatırım ortaklıkları ile ilgili mevzuatına istinaden, GYO'ların hisse yapısının en az yüzde 49'unun halka açık olması gerekiyor. Bu nedenle, çağrı karşılığı toplanan hisseler, gerçekleştirilecek ikincil halka arz ile tekrar satılacak.