General Mobile, Türkiye'de üç yılda 3 milyon cep telefonu üretecek

General Mobile, Türkiye'de üç yılda 3 milyon cep telefonu üretecek
General Mobile, Türkiye'de üç yılda 3 milyon cep telefonu üretecek

Suat Baysan (soldan sağa), Rıdvan Çelikel, Necati Genç, Mehmet Güvey, Muzaffer Gölcü ve Nurettin Erdir, GM?in Türkiye?de üretilen cep telefonlarının yüzde 10 daha ucuz olacağını söyledi.

General Mobile, Türkiye distribütörü Gençcell ile birlikte Türkiye'de üç yılda 3 milyon cep telefonu üretip 500 milyon dolar gelir elde etmeyi planlıyor. Türkiye'de üretilecek cep telefonlarının yüzde 50'si yurtdışına ihraç edilecek. İlk ihracat önümüzdeki günlerde Sırbistan ve Azerbaycan'a yapılacak
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Türk insanını bundan üç yıl önce çift sim kartlı cep telefonu ile tanıştıran General Mobile (GM), bugün de yerli cep telefonu üretimine başlıyor.  Türkiye’de daha önce Aselsan’ın da yerli cep telefonu üretimi olmuş, ancak seri üretime geçilememişti. Seri üretim anlamında Türkiye’deki ilk cep telefonunu General Mobile yapmış olacak. 

20 milyon dolarlık yatırım
Türkiye’deki üretimini Anel Grup Şirketlerinden Aneles’in fabrikasında gerçekleştirecek olan General Mobile’ın üretim tesisleri bugün Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla hizmete açılacak. General Mobile cep telefonlarının üretimi yaklaşık 20 milyon dolarlık yatırım ile kurulan 7 bin 500 metrekarelik tesislerde gerçekleşecek.
Türkiye’de üç yılda 3 milyon cep telefonu üretip 500 milyon dolar gelir elde etmeyi planlayan kuruluş, ihracat da yapacak. İlk ihracat bağlantısının hazır olduğunu belirten General Mobile’ın Türkiye distribütörü Gençcell Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Gölcü, “Türkiye’de üretilen cep telefonlarımız ilk etapta Sırbistan ve Azerbaycan’a gidecek. Daha sonra Avrupa, Rusya, Ortadoğu, Güney Afrika ve Türkiye’nin komşu ülkelerine de ihracata başlayacağız. Hedef üretimin yüzde 50’siniyurtdışına ihraç etmek” dedi.
Tesisin günde 1000 telefon üretme kapasitesine sahip olacağını ifade eden Gölcü, “Üç yılda 3 milyon adet cep telefonu üretmeyi ve 500 milyon dolar gelir elde etmeyi planlıyoruz. Yerli GM telefonlar ithallere göre yüzde 8-10 daha ucuz olacak” diye konuştu. İlk etapta DST500, DST800 ve Fenerbahçe telefonlarının Türkiye’de yapılacağını dile getiren Gölcü sözlerine şöyle devam etti:
“DST500, bluetooth’a ve multimedya özelliklerine sahip çift simkartlı bir telefon. Normalde satış fiyatı 279 lira. Ama yerli üretimle birlikte ürünün fiyatı 249 liraya inecek. DST800 modelimizden de 50 bin adet üretilecek. Metal görünümüyle bu model daha çok estetiği sevenlere hitap ediyor.
Fenerbahçe telefonumuzda yine kulüple yaptığımız anlaşma uyarınca bizim tarafımızdan üretilecek. Telefonun fiyatı 199 lira. Fenerbahçe’nin telefonlarını 2012 yılına kadar biz üreteceğiz.”

Türk ekonomisine destek
Türkiye pazarına 2006 yılında girdiklerini ve aradan geçen üç yılda 700 bin adet çift sim kartlı cep telefonu sattıklarını belirten General Mobile’ın Türkiye distribütörü Gençcell Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Gölcü, “Bugüne kadar Türkiye’de sattığımız GM telefonların büyük kısmı Tayvan’da üretiliyordu. Yerli üretime başlamamızla birlikte yazılım, tasarım, kutu tasarımı ve malzemesi tamamen Türkiye’den alınıp yapılacak. Böylece Türk ekonomisi de kazanacak. Çünkü cep telefonu kullanılmaya başlandıktan itibaren Türkiye’ye bugüne kadar 130 milyon cep telefonu ithal edilmiş ve 13 milyar dolar harcanmış” açıklamasında bulundu.

145 kişi işe alındı
Türkiye pazarında 2006 yılında distribütörü olan Gençcell aracılığı ile adım atan General Mobile, bugüne kadar 700 bin adet çift sim kartlı telefon sattı. Böylece GM’in dünyada en fazla çift sim kartlı telefon sattığı ülke Türkiye oldu. Kuruluş Türkiye’de üretimin yanı sıra servise de önem veriyor. Türkiye’de 20 servisi bulunan GM, yarın Erzincan’da çağrı merkezi de açıyor. GM cep telefonlarının üretimini yapacak olan Anel Grup iştiraklerinden Aneles ise 25 yıllık uluslararası deneyime sahip. Aneles, elektronik sektörünün lider kuruluşlarına üretim yapıyor. Aneles, cep telefonu üretimi için 145 kişiyi işe aldı.