General Mobile'dan en iyi satış yaptığı Türkiye'ye Ar-Ge merkezi

General Mobile'dan en iyi satış yaptığı Türkiye'ye Ar-Ge merkezi
General Mobile'dan en iyi satış yaptığı Türkiye'ye Ar-Ge merkezi

Muzaffer Gölcü, ?Ukrayna Rusya ve Azerbaycan?ı da içerisine alan çevre ülkeleri Türkiye?den yönetip bu ülkelere uygun modeller geliştireceğiz? dedi.

Geçen yıl 450 bin adetle dünyada en fazla cep telefonu satışını Türkiye'de gerçekleştiren General Mobile, ileride üretim yapmayı da planladığı İstanbul'da Ar-Ge merkezi kuruyor. Merkez için 5 milyon dolar yatırım yapılacak
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Geçen yıl Türkiye’de 450 bin adet çift sim kartlı cep telefonu satarak ‘Çift sim kartlı telefon pazarı’nın lideri olan General Mobile, ABD NewYork’tan sonra ikinci Ar-Ge merkezini İstanbul’da kuruyor.
General Mobile’ın dünyada en iyi satış yaptığı ülkenin Türkiye olduğunu söyleyen General Mobile’ın Türkiye distribütörü Gençcell Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Gölcü, “NewYork’tan sonra dünyadaki ikinci Ar-Ge merkezi İstanbul’da olacak. Merkeze şu ana kadar 1.5 milyon dolarlık yatırım yaptık. Bir kaç yıl içerisinde 5 milyon dolarlık daha yatırım öngörüyoruz” dedi.  Burada yeni model geliştirileceğini ve hatta üretim de yapılacağını söyleyen Gölcü, “Ukrayna, Rusya ve Azerbeycan’ı da içerisine alan çevre ülkeleri Türkiye’den yönetip bu ülkelere uygun modeller geliştireceğiz. Çünkü bu ülkelerin zevkleri Türkiye ile hemen hemen aynı” diye konuştu. 2006 yılında Türkiye’yi çift sim kartlı cep telefonuyla tanıştırdıklarını belirten Muzaffer Gölcü, “Geçen yıl 350-450 bin adet General Mobile marka cep telefonu sattık. Bu yıl 500 bin adet cep telefonu daha satmayı planlıyoruz. General Mobile’ın dünyada en iyi satış yaptığı ülkeyiz” açıklamasında bulundu.

Çift hat kullanımı yaygın
Türkiye’de iki yada daha fazla hattı olan kişi sayısının 15 milyon olduğunu ifade eden Gölcü sözlerine şöyle devam etti: “Kasım ayında numara taşınabilirliği başladı. Piyasada birçok kişi kasımdan sonra hat sayısında bir azalma olacağını sanıyordu. Kısa sürede yanıldıklarını anladılar. Bilakis azalma olmadığı gibi GSM operatörlerinin düzenlediği cazip kampanyalar sonucunda çift hat kullananların sayısında bir artış yaşandı.”
Çift sim kartlı cep telefonu pazarında lider olduklarını ve bunu korumayı amaçladıklarını ifade eden Muzaffer Gölcü, “Neredeyse tek sim kartlı telefon fiyatına çift sim kartlı telefon satıyoruz. Telefon fiyatlarımız 129 lira ile 999 lira arasında değişiyor. 10 değişik modelimiz var. Ürünlerimiz 2 bin 500 noktada tüketiciye ulaşıyor” diye konuştu.  Üç yıl önce çift sim kartlı telefonu ilk defa satışa sunduklarında kamu çalışanları ve şirket yöneticilerinden büyük ilgi gördüklerini belirten Gölcü, şimdi farklı gelir grubu ve mesleklerden tüketicilerin kendilerinden telefon aldığını anlattı. Türkiye’deki cep telefonu pazarı hakkında da bilgi veren Gölcü şunları söyledi:

Ağırlık ucuz telefonda 
“Türkiye’de 2007 yılında 16 milyon adet, geçen yılsa 15 milyon adet cep telefonu satıldı. Bu yıl da pazarda 15 milyon adet civarında bir satış hedefliyoruz. Satışların yüzde 70’i fiyatı 50 lira ile 150 lira arasında olan telefonlarda gerçekleşiyor. Yani bu yıl satışlar düşmeyecek ama kârlılık azalacak. Aslında bu krize özgü bir tüketici davranışı değil. Pazarda ya ucuz ürünler ya da fiyatı 500 liranın üzerinde olan yüksek teknoloji ürünleri ilgi görüyor. Yakında orta segmente hitap eden bir çok marka pazardan çıkacaktır.”

Yeni model geliştiriyor
Çift sim kartlı cep telefonu pazarında lider olduklarını dile getiren Muzaffer Gölcü, “Yeni modeller getirip, satışları artırarak liderliğimizi sürdürmek istiyoruz. 3G uyumlu yeni modelimiz DST3G Black’le iddialıyız” dedi. 3G başlamadan önce 3G uyumlu çift sim kartlı ikinci modeli DST 3G Black’i 399 liradan satışa sunduklarını ifade eden Gölcü, “3G desteği sunacak DST3G Black bir önceki modelinden farklı olarak 3MP kameraya sahip ayrıca MSN, Yahoo Talk, Google Talk ve AOL Messenger kullanımına olanak sağlıyor. UMTS ‘3G’, EDGE, GPRS, MMS, SMS, Email desteği sunan DST3G Cool Black, UMTS ve GSM bir arada kullanıldığında, iki hat aktif sadece UMTS veya tek hat kullanıldığında beş gün bekleme süresine sahip. DST3G Black’in standart kutusunda iki pil yer alıyor” açıklamasında bulundu.