'Gerçek etkiyi temmuzda görürüz'

Kurdaki dalgalanma nedeniyle elektronik ve beyaz eşya alımını erteleyen tüketicilerin, yeni fiyatlara alışıncaya kadar piyasada durgunluğun süreceği belirtildi.

İSTANBUL - Kurdaki dalgalanma nedeniyle elektronik ve beyaz eşya alımını erteleyen tüketicilerin, yeni fiyatlara alışıncaya kadar piyasada durgunluğun süreceği belirtildi.
Dövizdeki yükselişin beyaz eşya fiyatlarına yüzde 8-9 yansırken elektrik-elektronik ürünlerde fiyat artışının yüzde 15'i bulduğunu söyleyen Profilo Telra Genel Müdürü Göksen Körezlioğlu, "Tüketici bu fiyatlara alışıncaya kadar talep ertelemesi olacak. Kurun yarattığı maliyet artışı beyaz eşyayı bizim pazara göre daha az etkileyecek. TÜFE'ye de fiyatlarımızdaki artış yansımadı. Ama asıl temmuz ayında kurun yarattığı etkileri göreceğiz" dedi.
Zaten panel TV'ye geçiş nedeniyle iki yıllık yatay sürecin ortasında olunduğunu vurgulayan Körezlioğlu, "2006 sonu ve 2007'nin ilk yarısında panel TV dediğimiz LCD ve plazmalara yönelik talep artacak. Böylece piyasa da normale dönecek" diye konuştu. Körezlioğlu, dövizde eylül-ekimde bekledikleri artışın çok erken yaşandığını ve bu kadar kontrolsüz olacağını tahmin etmediklerini vurguladı. Dünya Kupası nedeniyle satışlarda yoğunluk bekleyenlerin yanıldığını söyleyen Körezlioğlu, "Önceki Dünya Kupası gündüz oynandığı için tüketiciler TV alımına yöneldiler ama bu Dünya Kupası'nda insanlar evlerinde maçları izleyebiliyor. O yüzden maksimum yüzde 10-15'lik artış oldu."
Ortalık yatışır yatışmaz, uluslararası pazarlara açılarak 'uzun vadeli finansman bulma modeli'yle ağustosta halka arz yapacaklarını açıklayan Göksen Körezlioğlu, 150 milyon avro gelir hedeflediklerini açıkladı.
Christmas hediyesi
Türkiye'nin ilk kablosuz Plazma TV'sini üreten Profilo Telra, Avrupalının Christmas hediyesi olacak. Yaklaşık 10 gün önce Türkiye pazarına sunulan 106 cm'lik Plazma TV'yi Christmas döneminde Fransa, İtalya ve Almanya'da satışa sunacaklarını söyleyen Göksen Körezlioğlu, "Bu dönemde 100 bin kablosuz plazma TV satmayı planlıyoruz. Yurtiçinde toplam panel TV satışlarımızda bu ürünün payı yüzde 40'ı bulacak. Şu an aylık panel TV satışımız 10 bin adet" dedi. Kablosuz Plazma TV 3 bin 150 YTL'den satışa sunuldu.