Gerçek vergi rekortmeni 'asgari ücretli'

Gerçek vergi rekortmeni 'asgari ücretli'
Gerçek vergi rekortmeni 'asgari ücretli'
'En Zengin 100 Türk'ün serveti ile 'Vergi Rekortmeni 100 Türk'ün ödediği yıllık gelir vergisi rakamları kıyaslandığında 'asgari ücretli'nin ödediği vergiyle zenginlere fark attığı belirtildi.

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın (İSMMMO)açıklanan gelir vergisi rekortmenleri istatistikleri üzerinden yaptığı tespitlere göre, geçen yıl ''En Zengin 100 Türk''ün toplam serveti 92 milyar 351 milyon lirayı bulurken, ''Vergi Rekortmeni 100 Türk''ün ödediği yıllık vergi 530.5 milyon lira olarak gerçekleşti.

En zengin 100 Türk'ün ödediği gelir vergisinin oranı servetleriyle karşılaştırıldığında yüzde 5.7'lik bir oran ortaya çıkarırken, asgari ücretten alınan gelir vergisi oranı yüzde 15 ile bu oranın yaklaşık üç kat üzerinde gerçekleşti.

İSMMMO'nun analizinde; Maliye'nin açıkladığı Türkiye genelinde en yüksek beyanda bulunan 100 mükellef listesinin kendi içindeki analitiğine göre ''elde edilen kazançları'', asgari ücretlilerin kazancıyla karşılaştırıldı.

2011 yılı vergilendirme dönemi içinde Maliye'nin bütün mükellefler ortalama tahakkuk verilerine göre, ''100 Vergi Rekortmeni'' yıllık 2 milyar 40 milyon lira kazanç elde ederken, aynı kazancı yaklaşık 3 milyon 215 bin asgari ücretli ancak elde edebiliyor. Diğer bir ifadeyle 32 bin 150 asgari ücretlinin yılda kazandığı geliri bir zengin tek başına elde edebiliyor.

VERGİ REKORTMENİ LİSTESİNDE YOKLAR
İSMMMO'nun incelemesinde, her yıl açıklanan ''En Zengin 100 Türk''ten çok sayıda ismin Maliye'nin açıkladığı vergi rekortmenleri listesinde bulunmayışına da dikkat çekildi.

ARIKAN: AZDAN AZ, ÇOKTAN ÇOK
Vergi istatistiklerini değerlendiren İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, Türkiye'de vergi geliri politikasının büyük oranda adaletsiz vergi olarak tanımlanan ''dolaylı vergiler'' üzerine kurulduğunu anımsatarak, vergideki adaletsiz dağılımın Türkiye'nin kronik sorunu olduğunu söyledi.

Arıkan, Türkiye'de büyük zengin ve patronların yüksek vergi ödemekten şikayetçi olduklarını dile getirdiklerini, oysa dar gelirlilerin kazançlarının tümünü tükettikleri için tamamen vergilendirildiğini vurguladı.

Varlıklı sınıflara ait şirket ve banka gibi işletmelerin, kurumlar vergisi olarak toplam vergide yüzde 10 payları olduğunu bunun da büyük bir haksızlık olduğunu söyleyen İSMMMO Başkanı Arıkan ''Varlıklıların gelir vergisindeki katkısı da toplamın içinde devede kulak kalıyor'' dedi.

Arıkan, dünyada gelişmiş ülkelerde vergi adaletinin temel unsurunu oluşturan ''az kazanandan az, çok kazanandan çok'' ilkesini Türkiye'nin de hayata geçirmesi gerektiğini belirterek, ''Vergi tabanının genişletilmesi, düşük gelir gruplarına vergi muafiyeti sağlanması ve dolaylı vergilerin bütçe payının geriletilmesi vergi politikasının temel karakterini oluşturmalı'' şeklinde konuştu.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108713810871384

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu hükümetle herşey mümkün - papirus0606

  Aaaaa olmaz ama din istismarının alasını yapıyor helal olsun padişaha verilen tüm vergiler tüm kesintiler. Yetmez ama yesss..

  Luka 21:1-4 Bir de kıymetimizi bilseler. - demkar

  1 İsa başını kaldırdı ve bağış kutusuna bağışlarını atan zenginleri gördü. 23 Fakir bir dul kadının da oraya iki bakır para attığını görünce, «Size gerçeği söyleyeyim» dedi, «bu yoksul dul kadın herkesten daha çok verdi. 4 Çünkü bunların hepsi kutuya, zenginliklerinden artanı attılar. Bu kadın ise yoksulluğuna rağmen, geçinmek için elinde ne varsa hepsini verdi.»

  adalet partisi duydu mu? - bipartitus

  türkiye'de hangi alanda adalet var ki vergide olacak? tecavüzcüler, dolandırıcılar, insan yakanlar, vuranlar, kesenler ... ne ararsanız sokakta geziyor.

  SAYIN RADİKAL BEN ONU SÖYLEMİŞTİM - pispor

  Şimdi akıl var mantık var hesap var.Asgari ücretli aldığı maaşın kaçta kaçını devlete ödüyor.Ama bunu hesaplarken Zengin adına verdiği vergiyi de katmanız gerek.Çünkü üretici kim.kim üretiyor asıl sorun bu.yoksa yazmış adam efendim filamn iş adamı şu kadar vergi vermişte vergi rekortmeni olmış bunlar masal artık insanlar Üretimin kimler tarafından tüketimin kimler tarafından yapıldığını biliyor.Devlet sistem olarak azınlığın çoğunluk yani üretim yapanların üzerindeki hegomanyasıdır.Devlet elini bir vicdanına koyarsa asgari emekçi işçinin aldığı para ile ne şekilde geçindiğini söylesinya.Bu gün bir asgari işçi çocuk parası ne alıyor.o vergi rekortmeni beylerin çocukları ne kadar para harcıyor.üreten kim tüketen kim. bunu o çalışma bakanının yüreği yetiyormu açıklamaya.ama ankara meydanda bağırıyor neymiş efendim bir mayısı bayram etmişler.aç kardeşim işçi aç bayram gelmiş neyime.siz o söylemlerle bu bir mayısı kurtardınız ya gelecek bir mayıslarda bu işçi emeğinin karşılğını almak için tekrara çıkacak.ama bu seferr daha örgütlü daha aydın daha hak isteyen .