'Gerekçeyi gördükten sonra karar vereceğiz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin bazı maddelerini iptal ettiği Sosyal Güvenlik Yasası ile ilgili kararı "Gerekçeyi gördükten sonra vereceklerini" belirtti.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU - nazif.iflazoglu@radikal.com.tr / Arşivi

KARAMAN - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin bazı maddelerini iptal ettiği Sosyal Güvenlik Yasası ile ilgili kararı "Gerekçeyi gördükten sonra vereceklerini" belirtti. Erdoğan toplu açılış törenindeki konuşmasında Anayasa Mahkemesi'nin kısmen iptal ettiği Sosyal Güvenlik Yasası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, yasa üzerinde bakan ve ilgili birimlerin çalıştıklarını belirterek, "Gerekçeler nedir, ne değildir? Bekleyeceğiz, göreceğiz, sonra kararımızı vereceğiz" dedi.
'Merkez' gereken kararı alır'
Erdoğan, bütçe görüşmelerinde de gündeme gelen Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın faizlerle ilgili değerlendirmelerine dikkat çekerek, şunları söyledi: "Merkez Bankası Başkanı, 'bir yıl faiz düşürmeyeceğini açıklamış' diyorlar. Merkez Bankası Başkanı bunu nasıl taahhüt eder. Hiç belli olmaz bu. Ülkenin şartları ekonominin gelişimi neyi gerektiriyorsa Merkez Bankası gereken kararı alacaktır. Bir yıl sonrası için öyle bir bakış sergileyebilir, ona da herkes saygı duyar. Ama bir yıl içinde bazı dengeler farklı şekilde değişebilir. Çünkü Merkez Bankası dünyadaki gelişmeleri takip eder ve buna göre adım atar."'Nankörlük yapıyorsunuz'
Türkiye'nin IMF ile ilişkilerine değinen Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki gün itibarıyla son alınan dahil, IMF'ye olan borcun 10.9 milyar dolara düştüğünü söyledi. İktidara geldiklerinde bu borcun 23.5 milyar dolar olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Bu nere, 10.9 milyar dolar nere? Bu borcu biz almadık. CHP siz aldınız. Şimdi niye nankörlük yapıyorsunuz? Bu borçları MHP, ANAP, DSP iktidarları aldı. IMF'ye hep borçlandınız. Türkiye'yi bu hale siz getirdiniz. Bütçe görüşmelerinde de bunları konuşuyorlar. Sıkılın be sıkılın" dedi. Erdoğan, iktidara geldiklerinde Merkez Bankası'ndaki rezervin çok düşük olduğunu belirterek, "Merkez Bankası kasasının dibi gözüküyordu. Aynı Yuvacık Barajı'nın dibi gibi. Şimdi 62 milyar dolar var. 26 milyar dolardan buraya çıktık" diye konuştu.