Gerekirse gelecek parlamento devam edebilir

Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, Anayasa Mahkemesi'nin bazı maddelerini iptal ettiği 5510 sayılı kanun konusunda, hükümet olarak ne yapacaklarına bir hafta içinde karar vereceklerini belirterek, "Gerekirse reforma gelecek parlamento devam edebilir" dedi.

ANKARA - Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, Anayasa Mahkemesi'nin bazı maddelerini iptal ettiği 5510 sayılı kanun konusunda, hükümet olarak ne yapacaklarına bir hafta içinde karar vereceklerini belirterek, "Gerekirse reforma gelecek parlamento devam edebilir" dedi. TBMM Genel Kurulu'nda konuşan Başesgioğlu, sosyal güvenlikte norm ve standart birliği, herkesin sosyal güvenlik hizmetlerine eşit ve adil ulaşmasını temin için reform yaptıklarını ancak mahkemenin önemli maddeleri iptal ettiğini belirtti. IMF, Dünya Bankası dahil tüm uluslararası kuruluşların, beğenilse de beğenilmese de karara saygılı olması gerektiğini kaydeden Başesgioğlu, şöyle konuştu: "Bundan sonra ne olacak? Önümüzdeki kısa süreçte dikkat etmemiz gereken iki husus var. Birincisi, iptal sonucu bir hak kaybına uğramamak, kaosa yol açmamak için arkadaşlarımız gece gündüz çalışıyor. İkincisi, reformun akibeti ne olacak? Sosyal taraflarla gerekli istişareleri yaptıktan sonra hükümetin üyesi olarak istişarenin sonucunu Bakanlar Kurulu'na takdim edeceğim. Bakanlar Kurulu'nda da bir hafta içinde kararımızı vereceğiz. Belirsizliği en kısa sürede sona erdirmemiz gerekiyor. Ancak, reform hedefinden hiçbirimizin vazgeçmemesi gerekiyor. Vazgeçmenin faturası bize ve gelecek kuşaklara ağır olur."
Gazetecilerin soruları üzerine, yeni yılda emekli aylıklarının ödenmemesi gibi bir durumun söz konusu olmayacağını belirten Başesgioğlu, günlük işleyişe ilişkin aksaklık olmaması için 'ellerinden geleni yaptıklarını' söyledi. Murat Başesgioğlu, "Önümüzdeki dönemde ne olacağını söylemek için Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararını görmek lazım. Gerekirse reforma gelecek parlamento devam edebilir" diye konuştu.