Geri dönüşümlü ürün kazandırıyor

Geri dönüşümlü ürün kazandırıyor
Geri dönüşümlü ürün kazandırıyor

PAGEV Başkanı Aksoy, ?Dünyanın sürdürülebilirliği için elimizden geleni yapmalıyız? dedi.

EPRO 'Geri Dönüştürülmüş Plastik İçeren En İyi Ürün Yarışması' düzenliyor. Başvuruların 15 Eylül'de sona ereceği yarışmaya Türkiye'de PAGEV aracılık ediyor

İSTANBUL - Avrupa Plastik Geri Dönüşüm ve Geri Kazanım Organizasyonları Derneği (EPRO), plastiklerin geri dönüşünü teşvik etmek ve yeniden değerlendirilebilir ürünlere olan talebi artırmak için ‘Geri Dönüştürülmüş Plastik İçeren En İyi Ürün Yarışması’ düzenliyor. 15 Eylül’de başvuruların sona ereceği yarışmaya Türkiye’den katılmak isteyenlere Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV)  aracılık ediyor.
Yarışmaya başvuracak ürünler için aranan şartlar arasında; ürünlerin önemli miktarda  yani yüzde 50 ve üzerinde geri dönüştürülmüş plastik içermesi ve geri dönüştürülmüş plastik ambalajdan yapılmış olması yer alıyor. Başvuru için Avrupa’da yapılmış olması zorunluluğu aranan ürünler, B2B veya tüketici pazarına yönelik olabiliyor. Ürünün sürdürülebilir ve pazarlanabilir olmasıysa kazananı belirlemede önemli bir kriter olacak. Yarışmanın kazananlarını Fransa, Almanya, İzlanda, İtalya, Norveç, İngiltere, İspanya ve İsveç gibi ülkelerin temsilcilerinin oluşturduğu sekiz kişilik EPRO jürisi belirleyecek. Aralık ayında sonuçları ilan edilecek yarışmayı kazananların isimleri EPRO Yıllık Genel Toplantısı’nda ve EPRO’nun web sitesinde açıklanacak.
PAGEV Başkanı Selçuk Aksoy,  “Avrupalı üreticiler ürünleri için uygun olan geri dönüşümlü malzemeleri kullanıyor ve bu oran sürekli artıyor.  Diğer yandan tüketiciler de onların çabalarını ödüllendiriyor. PAGEV olarak Türk üreticilerinin dünyanın sürdürülebilirliği için artık olmazsa olmaz olan bu tür girişimlerde ön sıralarda olmasını istiyoruz ” dedi. (Radikal)