'Gevşememek gerekli'

AB Komisyonu'nun Türkiye Delegasyonu Başkanı HansJörg Kretschmer, Türkiye'de son birkaç senede çok büyük değişiklikler olduğunu belirterek, "Türkiye bundan bir kaç sene öncesinin Türkiyesi değil, hatta geçen senenin Türkiyesi değil" dedi.

İSTANBUL - AB Komisyonu'nun Türkiye Delegasyonu Başkanı HansJörg Kretschmer, Türkiye'de son birkaç senede çok büyük değişiklikler olduğunu belirterek, "Türkiye bundan bir kaç sene öncesinin Türkiyesi değil, hatta geçen senenin Türkiyesi değil" dedi. Hans Jörg Kretschmer, 8. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, AB'nin Türkiye'ye tam üyelik yolunda tarih vermesini tarihi bir karar olarak niteledi. "3 Ekim tarihi bir olaydır" diyen Kretschmer, bu tarihte tam üyeliğe yönelik sürecin başlayacağına işaret etti.
Bir reform sürecinden geçildiğine işaret eden ve bu sürecin henüz tamamlanmadığını aktaran Kretschmer, işlevsel bir piyasa ekonomisine sahip olmanın önemine dikkat çekti. Türkiye'nin enerji konusunda anahtar rolü bulunduğunu da belirten Kretschmer, enerji alanının AB müktesebatına uyumlu hale getirilmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye'de enflasyonun görülmemiş bir noktaya çekildiğini, ekonomik büyümede yaklaşık yüzde 10'luk bir rakamın yakalandığını açıklayan Kretschmer, "Ama yine de gevşememek gerekiyor" dedi.
Enerjide geçiş ülkesi
Mali disiplinin devamının önemini vurgulayan, özelleştirmede son zamanlarda büyük başarılara imza atıldığını kaydeden Kretschmer, konuşmasında iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi gereğinden bahsetti.
Enerji piyasasında liberalizasyon uygulamalarına devam edilmesini de isteyen Kretschmer, Türkiye'nin Asya, Ortadoğu ve Avrupa arasında köprü olduğunu, Türkiye'nin rolünün daha da güçlendirilmesi gerektiğini, Türkiye'nin enerjide bir geçiş ülkesi olacağını, önemli bir proje olarak nitelediği Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Projesi'nin de kendilerine cesaret verdiğini söyledi. Konuşmasında kadınların siyasi hayata katılımı, eğitim gibi konuları kapsayan global bir çalışmada 58 ülke arasında Türkiye'nin 57'nci sırada bulunduğuna da değinen Kretschmer, konuşmasının sonunda, AB'nin üye olan ülkelere istikrar ve barış getirdiğini ifade etti ve "Şüpheciliğe değil, azimle çalışmaya ihtiyaç var" dedi.
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş da konuşmasında, Avrasya bölgesinin enerji kaynaklarının bu bölgeyi dünya için çok önemli hale getirdiğini vurguladı. Ekonomik aktivite açısından da bölgedeki büyümenin dünya için önemine işaret eden Yalçıntaş, geçen yıl Batı ülkeleri ortalama yüzde 3.4 büyüme sağlarken, Avrasya ülkelerinde ortalamanın yüzde 8.2 olduğunu ifade etti. İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük de Türkiye'nin Avrasya ülkeleriyle olan ilişkilerde ilk yıllarda gerçekleştirilen yoğunluğu sürdüremediğini, Türk cumhuriyetleri ile ticaretin Türkiye'nin toplam dış ticaretindeki payının yüzde 1-2'de kaldığını kaydetti.
'İlişkiler kuvvetlendi'
Bu arada Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de toplantıya gönderdiği mesajda, Haydar Aliyev'in Avrasya ülkeleriyle ilişkileri desteklediğini anımsatarak, bu politikanın devam ettirildiğini aktardı. Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin kuvvetlendiğini belirten İlham Aliyev, Ceyhan'da petrolün akışını sabırsızlıkla beklediklerini de söyledi.