'Gıda' karın doyurmuyor

Bir zamanlar patates tarlalarında yüksek teknoloji ürünleri üretmeyi hedefleyen Türkiye bu konuda ne kadar başarılı oldu bilinmez ama 15 yıl önce...
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

DUBLIN - Bir zamanlar patates tarlalarında yüksek teknoloji ürünleri üretmeyi hedefleyen
Türkiye bu konuda ne kadar başarılı oldu bilinmez ama 15 yıl önce Türkiye ile aynı ekonomik göstergelere sahip İrlanda, bu süreçte dünyanın en büyük yazılım ihracatçısı konumuna geldi.
İrlanda şimdi Dünya Bankası tarafından ekonomik kriz bunalımı yaşayan Türkiye'ye krizden çıkış yolunda kurtuluş modeli olarak gösteriliyor. Yaklaşık 15 yıl önce kişi başına 2-3 bin dolarlık milli geliri, enflasyon ve işsizlik oranıyla Türkiye'nin şu anki tablosunu yansıtan İrlanda, günümüzde
bütçe fazlasını nereye harcayacağını düşünüyor. İrlanda, 3.5 milyon nüfusu, kişi başına 23 bin dolarlık milli geliri, yüzde 5 enflasyon ve yüzde 7.5'ten yüzde 3.6'ya düşen işsizlik oranıyla OECD ülkeleri içinde en hızlı büyüyen ülke konumunda.
İrlanda'nın gösterdiği bu hızlı gelişim Dünya Bankası'nı da harekete geçirdi. Bu amaçla Türkiye'deki sanayi kuruluşlarının gerçekleştirdiği ArGe çalışmalarına destek sağlayan ve Dünya Bankası fonlarını da kullanan Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı ile Dünya Bankası, İrlanda modelini Türkiye'de de uygulamak için çalışma başlattı. İrlanda'nın da Türkiye gibi tam da dibe vurduğu, ekonomik açıdan en kötü olduğu bir dönemde atılım hamlesini başlattığını söyleyen ESRI (Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü) Yöneticisi Danny McCoy, "Ülkede hükümet, işçi, işveren bir çeşit yemin etti. 'sosyal ortaklık' adı altında bir politika belirlendi. Buna göre herkes gerektiğinde fedakârlık yapıyor. Bu sayede istendiğinde yüzde 60'a varan oranda harcamalar kısılıyor. Ayrıca bizim hükümetlerimiz değişse bile hiçbir şekilde ana gelişim politikamız değiştirilemiyor.
İrlanda 1950'lerde dünyanın gıda ambarıydı, ancak bu özellikle bir yere gelemedik. Bu yüzden yabancı sermayeye yönelik tüm bariyerler kaldırıldı, ihracatçılardan vergi alınması uygulaması sonlandırıldı. AB 'den aldığımız tüm fonları eğitime vererek diğer ülkelerden farklı bir gelişim gösterdik. Şu anda İrlanda'nın toplam ihracatının yüzde 12-14'ünü bilişim sektörü oluşturuyor" dedi.
100 bin pound destek
İrlanda'da yüksek büyüme potansiyeli taşıyan şirket kurmak isteyen girişimcilere 100 bin pound'a kadar destek veriliyor. Yılda en az 68 şirket kurulması hedefleniyor. 1978'ten bu yana ise bu tür şirketler 1 milyar pound'luk satış gerçekleştirdi.
Devlet desteklerinin ve Avrupa Birliği fonlarının girişimcilere kullandırılmasında aracı görev yapan Enterprise Ireland (EI) sayesinde ülkede 57 tane yüksek büyüme potansiyeli taşıyan firma kuruldu, 66 firma yurtdışında ofis açtı, 240 da büyük teknolojik yatırım projesi karara bağlandı.
Rakamlarla İrlanda mucizesi

 • Dünyanın en büyük yazılım ihracatçısı.
 • Ağırlık olarak teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq'da İrlanda'dan 66 şirket bulunuyor.
 • Ülkede bilişim alanında 67 bin kişi çalışıyor.
 • İrlanda'da 2 bin 500 yüksek teknoloji şirketi faaliyette.
 • Bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe ülkeden yılda 16.5 milyon euro ihracat yapılıyor.
 • Intel, HP, Oracle, Philips, Ericsson, IBM, Dell gibi dünya devleri İrlanda'da faaliyet gösteriyor.
 • Avrupa'nın PC satışlarının yüzde 33'ünü İrlanda gerçekleştiriyor.
 • Yılda 5 bin 400 mühendis yetişiyor. 10 yıl önce bu rakam 500'dü.
 • Bilgi ve iletişim teknolojisi şirketleri Call Center'larını (yardım hizmeti) bu ülkede kurmak için yarış yapıyor.


  • ETİKETLER:

   Avrupa Birliği

   ,

   Euro

   ,

   Türkiye

   ,

   Intel