Gıdada kolesterolü düşürme yarışı

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın fonksiyonel gıdalarla ilgili tebliğinin yayınmlanmasının ardından Ülker'in bekleyişi sona erdi. Bu alanda ilk atağı Finlandiyalı Raiso'yla işbirliğine giderek...

İSTANBUL - Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın fonksiyonel gıdalarla ilgili tebliğinin yayınmlanmasının ardından Ülker'in bekleyişi sona erdi. Bu alanda ilk atağı Finlandiyalı Raiso'yla işbirliğine giderek 'kolesterol düşürücü ürünler' alanında 'Kalbim Benecol' serisini çıkararak yapan Ülker, yeni ürünler için gün sayıyor.
Ülker Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, "Pazar Türkiye'de geçen yılın ilk dokuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 96 büyüdü ve 55 milyon YTL'ye ulaştı. Bunun da 20 milyon YTL'lik bölümünü süt ve süt ürünleri oluşturuyor" dedi. Tütüncü, "Artık tüketiciler, beslenmenin ötesinde 'sağlık katkısı' bekliyor" diye konuştu.
Tütüncü, fonksiyonel ürün pazarının dünyadaki büyüklüğünün ise 50 milyar dolar düzeyine ulaştığını aktardı. Ülker Grubu Sözcüsü Metin Yurdagül ise Tarım Bakanlığı'nın fonksiyonel gıda tebliğini yayınmlanmasıyla dünyada 10 yıldır kullanılan bu ürünleri Türkiye pazarına da sunmayı başardıklarını hatırlattı.
Yüzde 15 azaltıyor
Kalbim Benecol ürün serisinin düzenli kullanıldığında kolesterolü yüzde 15'e varan oranda azalttığının 40 klinik deney sonucunda kanıtlandığını anlatan Yurdagül, vücuttaki yüzde 10'luk düşüşün bile ileriki yaşlarda kalp-damar hastalığı riskini yüzde 50'ye yakın azalttığını ifade etti.
Raisio Life Sciences Başkanı Jukka Lavi de kolesterol düşürücü Benecol bitkisel stanolleri üreten şirketin, bu ürünü Türkiye dahil 23 ülkede sattığını anlattı.
Türkiye pazarına girerken Ülker'den başka bir ortak düşünmediklerini vurgulayan Lavi, Avrupa'da bu alanda lider olduklarını da sözlerine ekledi.
Ülker ile birlikte Danone de yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı ürünü Danacol'u pazara sunma kararı aldı. Danacol'un kendi kategorisinde yüzde 40 pazar payına sahip olduğunu belirten yetkililer, ürünün içerisindeki bitkisel sterollerle kolesterolün bağırsakta emilimini azaltarak, kolesterol seviyesinin düşmesini sağladığını açıkladı.
Yetkililer Avrupa'da söz konusu pazarın 3 milyar dolar büyüklüğe sahip olduğunu söyledi.
'Savaşta bisküvi stokluyorlar'
İsrail'in Lübnan'a düzenlediği saldırılar nedeniyle Ortadoğu pazarına mal satan Ülker, lojistik konusunda sıkıntılar yaşamaya başladı. Lojistik dışında pazarda herhangi bir sıkıntılarının olmadığını, Lübnan'ın da küçük ama değerli bir pazar olduğunu söyleyen Metin Yurdagül, "Lojistik anlamında sıkıntılar yaşıyoruz ama bunlar düzelecektir" dedi. Lübnan ve İsrail arasında yaşanan savaş ortamının Ortadoğu'daki işlerini etkilemediğini vurgulayan Yurdagül, "Savaş hiç arzu etmediğimiz bir durum. Ama o bölgede yavaş yavaş ürün stokları başladı. İnsanlar savaşta çikolata tüketmiyor ama bisküvi satışları artıyor" diye konuştu.