Gıdada yüzde 10 KDV indirimi sözü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu'nun (TGDF) bazı gıda maddelerindeki Katma Değer Vergisi'nin (KDV) indirilmesi konusunda olumlu sinyal verdi.

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu'nun (TGDF) bazı gıda maddelerindeki Katma Değer Vergisi'nin (KDV) indirilmesi konusunda olumlu sinyal verdi.
Erdoğan, TGDF'nin 2'nci Olağan Genel Kurulu'na katıldı. TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, genel kurulda yaptığı konuşmada gıda sanayiinde kayıt dışının arttığını ve bunun en önemli sebebinin KDV'deki yükseklik ve oransızlık olduğunu söyledi. Gıda maddelerindeki bazı vergilerde yanlışlar olduğunu belirten Kopuz, "Deri mont yüzde 8, çocuk maması ve bisküvi yüzde 18 KDV ile satılıyor. Bunların yüzde 8'e inmesi kayıt dışını azaltacaktır" dedi. Şemsi Kopuz'un konuşmasına değinen Erdoğan ise, "Bu konunun üzerine bizzat ısrarla gideceğim ve pazartesi günü (yarın) maliye ile ekonomiden sorumlu bakanlara gerekli talimatları vereceğim" diye konuştu.
Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Tarım ve tarıma dayalı sanayi ülkemiz için hassas ve stratejik bir alandır. O sebeple sektörün ekonomimize daha çok katkı sağlaması, gelişmiş ülkelerle rekabet edebilmesi için yeni projelerin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Değişik iklimlerin yaşandığı bu Anadolu topraklarında dünyada ticareti yapılan 150 üründen 120'si yetiştiriliyor. Bu imkânı çok iyi değerlendirmek, ürün çeşitliliğini artırmak, üretim kapasitesini hep birlikte yükseltmek zorundayız. Bu noktada öncelikli konulardan biri de gıda güvenliğidir. Biz bunu tarladan sofraya kadar üretimin bütün aşamalarından sağlanması gerektiğine inanıyoruz. Onun için bu yönde önemli adımlar attık."
'Geçiş kademeli olabilir'
Kayıt dışı olayının yoğun olduğu sektörlerden birinin gıda olduğunu da belirten Erdoğan, sektörün en büyük sıkıntılarından birinin işletmelerin tam manasıyla kurumsallaşamaması ve dünya pazarlarına açılamaması olduğunu vurguladı. Erdoğan, şunları söyledi: "Merdiven altı diyoruz, merdiven altını çökertecek olan hep beraber merdiven üstündekiler olacak. Bu ciddi bir gayret gerektiriyor. İhbardan sıkılmamak lazım. Bunu hem haksız rekabeti önlemek, hem de halkımızın sağlığını tehdit eden bu yapılanmayı engellemek için yapacağız." KDV indiriminin sektördeki yüzde 50'lik kayıt dışı oranını düşüreceğini ifade eden Şemsi Kopuz ise şöyle konuştu: "KDV indirimi binlerce ürünü kapsıyor ama biz birkaç ürünü örnekleme yaptık. Bunların içinde çocuk maması, şekerli mamuller, bisküvi, çikolata ve meşrubat sektörü gibi alanlar var. Yüzde 8 KDV uygulanan deri monta lüks demiyorsanız bunlara da lüks dememelisiniz. Bunların KDV'si yüzde 18. Yüzde 8'lik tek KDV oranını talep ettik. Belki kademeli bir geçiş yapılabilir. Bunları Başbakan'la görüşeceğiz. Sonucu bir hafta içinde bekliyoruz."
Tarıma 5 milyar dolar
Ülker Gıda Grubu Başkanı Metin Yurdagül ise gıda grubu vergilerinin yeniden düzenlenmesinin beklendiğini söyledi.
Bugüne kadar yaptıkları yatırımlarla tarım sektörünün büyümesine vesile olduklarını belirten Erdoğan, üreticilere bu yıl 5 milyar YTL tarımsal destek sağladıklarını ve geçen yıl sektörün yüzde 5.6 büyüdüğünü ifade etti.
Bugün gelişmiş ülkelerin yüzde 5'lerin altına düşen tarım nüfuslarıyla hem kendi ülkelerinin vatandaşlarını beslediğine hem de ihracat yaptığına işaret eden Erdoğan, şunları dile getirdi: "Avrupa'daki 6.5 milyon tarımsal işletme Türkiye'deki 4 milyon işletmenin sekiz-10 katından fazla üretim yapıyor. Dünyanın tarım deposu olabilecek ülkemizin hangi ihmallerle bu hale geldiğini düşünmemiz ve yeni çözüm yolları bulmamız gerekiyor."
Erdoğan, muhalefete de yüklendi. Dört yılda enflasyonun tek haneye indirildiğini belirten Erdoğan, "Üzüldüğümüz nokta, mayıs-haziran dünya ekonomik krizinde bizim ekonomimiz de hafif etkilenince bazıları adeta zil takıp oynamaya başladı. Olumsuzlukları gördüğün zaman bununla bayram etme. Kaybedersek hep beraber kaybederiz."'Doğalgaz zammı dünyadan geldi'
Başbakan Tayyip Erdoğan, doğalgaz fiyatlarına konutta yüzde 5, sanayide ise yüzde 5.6 oranında yapılan zammın hatırlatılması üzerine, "Doğalgaz olayı, dünyadaki petrol fiyatlarıyla ilintili olarak ve Türkiye'deki fiyatlara da altı ay sonra intikal eden bir fiyat değerlendirilmesiyle bugüne kadar yürümüştür. Bugün de öyle yürümektedir" dedi.
Erdoğan, "Doğalgaza zam yapıldı. Özellikle Melih Gökçek'in borcunu ödememesi ve bazı KİT'lerden tahsilat yapılamamasının faturasının halka çıktığı yolunda bir intiba oluştuğu" şeklindeki soru üzerine şöyle dedi:
"Şu anda dünya petrollerindeki fiyat, altı ay sonraki doğalgaz fiyatlarına yansıyacaktır. Botaş'ın içerideki kurumlarla herhangi bir borç alışveriş meselesi sorunu kendi sorunudur."
Başbakan Erdoğan, Botaş'ın böyle küçümsenmesi, adeta iflas etmiş bir kuruluş olarak gösterilmesinin çirkin olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, "Botaş'ın iflası demek Türkiye Cumhuriyeti devletinin iflası demektir. Böyle bir şeyin olması mümkün mü?" dedi.
Botaş'ın en zor şartlarda bile arkasında Türkiye Cumhuriyeti devletinin 'kapı gibi durduğunu' vurgulayan Erdoğan, "Botaş çalışmalarını sürdürmektedir. Ama ideolojik nedenlerle geçmişte bu kurumda çalışmış olanlar maalesef şu anda kendilerini gündeme getirebilmek için öyle çirkin çirkin yaklaşımlar yapıyor. Maalesef yine birileri bunların üzerinden hükümete vurmanın yollarını arıyor. Şu anda nerede doğalgaz kesimi söz konusu?" diye konuştu.


'TL'yi kurtardık'
Başbakan Erdoğan, Türk ekonomisinin dünyanın en istikrarlı ve güvenilir 20 ekonomisi arasında olduğunu söyledi. Uzun yıllar tartışılan ancak hiçbir hükümetin yapmaya cesaret edemediği liradan altı sıfır atılmasını da gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, "1 rakamı altı sıfıra uzun yıllar ciddi bir hamallık yaptı. Ama bunu silkeleyip attık. TL'yi kurtardık" dedi.
Erdoğan, "Ahlaki olmayan yollara tevessül etmek suretiyle 'Devletin özellikle bütçe yapısı üzerinde olumsuzluklar meydana gelsin de bu hükümet başarısız olsun' diyecek kadar özel mahfillerde kulisler atanlar dahi var" diye konuştu.