Gima ve Endi'de bir ay içinde satış bekleniyor

Koç Grubu, Gima ve Endi hisselerinin alımı için Fiba Holding ile görüşmelere başladı. Koç Holding ve Migros'tan Borsa'ya gönderilen açıklamalarda, Gima Gıda ve İhtiyaç Maddeleri T.A.Ş. ile Endi Tüketim Malları Sanayi A.Ş. hisselerinin alımı için Fiba Holding ile görüşmelere başlandığı bildirildi.

İSTANBUL - Koç Grubu, Gima ve Endi hisselerinin alımı için Fiba Holding ile görüşmelere başladı. Koç Holding ve Migros'tan Borsa'ya gönderilen açıklamalarda, Gima Gıda ve İhtiyaç Maddeleri T.A.Ş. ile Endi Tüketim Malları Sanayi A.Ş. hisselerinin alımı için Fiba Holding ile görüşmelere başlandığı bildirildi.
Fiba Holding'den yapılan açıklamada da, Gima ve Endi hisselerinin satılması konusunda Koç Holding ve Migros ile görüşmelere başlanmasına karar verildiği duyuruldu. Edinilen bilgiye göre taraflar arasında görüşmelerin en geç bir ay içinde tamamlanması bekleniyor. İki gruba da yakın kaynaklar Endi ve Gima'da due dilligence (detaylı inceleme) çalışmalarının önümüzdeki günlerde başlayacağını belirterek şunları söyledi: "Ancak genel hatlarıyla bir anlaşmaya varıldığını biliyoruz. Due dilligence çalışmaları bir ay içinde tamamlanamazsa bir esneklik konularak imza atılır. Yani due dilligence çalışmalarından çıkacak sonuca göre fiyatın değişeceği belirtilir. Fiba Holding finans sektörünü asıl işi olarak görüyor ve o alanda yoğunlaşmak istiyor. Önümüzdeki dönemde de bu doğrultuda adımlar atılacak".
Endi de yüzünü güldürmedi
Fiba Holding'in patronu Hüsnü Özyeğin Gima'yı 1996 yılının kasım ayında satın almıştı. Ancak bir türlü perakende mağazacılık için optimum büyüklüğe ulaşamayan Gima sürekli zarar etti ve sıfırdan imparatorluk yaratan bankacı Hüsnü Özyeğin'in zarar eden tek şirketi oldu. Perakende grubunu güçlendirmek için daha sonra Endi mağazalar zinciri de satın alındı. Ancak Endi'nin katılması da Özyeğin'in yüzünü güldüremedi ve perakende grubu zarardan bir türlü kurtulamadı. Özyeğin bir türlü zarardan kurtaramadığı Gima'yı kendisinden kredi almaya gelen ve birçok işi yapmaya çalışan müşterilerine 'Her işi yapamazsınız. Bildiğiniz işi yaparsanız doğru karar vermiş olursunuz. Bakın biz Gima'yı kâra geçiremedik' diye örnek gösteriyordu.
Gima'da Fiba Holding'in yüzde 57.05 payı bulunuyor. Gima'nın yüzde 29.72'si halka açık. Endi'nin hisselerinin yüzde 44.09'u Gima'ya, geri kalanı ise Fiba Holding'e ait. Endi'nin 46, Gima'nın ise 77 mağazası bulunuyor. İki şirketin 2004 ciroları 500 milyon dolar.