'Gima'yla bir numarayız'

Fiba Holding'e ait Gima ve Endi perakende zincirini 132.5 milyon dolara satın almak üzere sürpriz bir anlaşma yapan CarrefourSa'nın Genel Müdürü Luc De Noirmont, "Gima ile birlikte olunca...

İSTANBUL - Fiba Holding'e ait Gima ve Endi perakende zincirini 132.5 milyon dolara satın almak üzere sürpriz bir anlaşma yapan CarrefourSa'nın Genel Müdürü Luc De Noirmont, "Gima ile birlikte olunca biz yüzde 66 ciro artışına sahip oluyoruz ve o zaman da 1.5 milyar dolar ile piyasada bir numara oluyoruz" dedi.
Noirmont, CarrefourSa'nın Fiba Holding'e ait Gima ve Endi hisselerini satın alması nedeniyle düzenlenen basın toplantısında, Carrefour'un yeni seçilen başkanının Maltepe'deki mağazasının açılışında Türkiye stratejisiyle ilgili işaretler verdiğini belirterek 'Bu operasyon CarrefourSa için büyük bir fırsattır' diye konuştu.
Başkanın, satın almayla ilgili pazartesi günü yeşil ışık yaktığını belirten Noirmont, şöyle devam etti:
"Gima ile birlikte ciromuz yüzde 66 artacak. O zaman 1.5 milyar dolar ciroyla piyasada bir numara oluyoruz. Gima'yla süpermarkette önemli bir aktör oluyoruz." Luc De Noirmont, CarrefourSa'nın Gima ve Endi hisselerini almasını, operasyonun bir safhası olarak nitelendirdi ve "Bizim hedefimiz, iddiamız, Türkiye'de en önemli dağıtıcımlardan biri olmak. Rakiplerimize çok saygılıyız. Migros grubuna çok saygılıyız." diye konuştu.
'Başarının anahtarı hız'
Noirmont, Gima'ya teması ilk kendisinin kurduğunu belirterek şunları anlattı: "Öğrendim ki Migros'la görüşme var. 'Müzakereler açık mı' diye sordum. 'Evet' yanıtını aldım. 24 saat içinde müzakereler başladı. Üç gün sürdü. Bana fiyat soruluyordu. Carrefour, pazartesi yeşil ışık yaktı. Böylece operasyon bitti. Başarının anahtarı hızdı. Gayet ciddi çalıştık. Ekipler arasında güven vardı." Bu arada küçük hissedarlara çağrı konusunda bir karar alınmadığı da açıklandı.