Girişimci kadın süvariler

Girişimci kadın süvariler
Girişimci kadın süvariler
"Asker uyumaz, üşümez, yorulmaz, acıkmaz, susamaz, ağlamaz." Eşlerinden öğrendikleri bu zor şartlar onları çetin birer girişimci yaptı. Asker eşleri kurdukları işlerle dünyayı keşfe çıktı.
Haber: SİBEL CİNGİ / Arşivi

Asker eşleri, girişimcilikte sınır tanımıyor. Eşlerinin görevi gereği uzun yıllar il il dolaştıkları için istihdama çok fazla dahil olamayan asker eşleri dudak uçuklatan başarılara imza atmaya başladı.
Jandarma Astsubay İlhan Bıyık’ın eşi Füsun Bıyık bu girişimcilerden biri. Daha altı ay öncesine kadar ev kadını olan Bıyık, tamamen kendi tasarımı olan ürünler ve konseptle alışveriş merkezlerinde ‘at koşturuyor’... Hem de gerçek anlamda... Bıyık ürettiği robot atlarla çocuklara at ile gezmenin keyfini yaşatırken kendi gibi girişimcilere de fırsatı yarattı. 

Yüzde 100 Türk malı 
‘Gerçek gibi tepkiler veren oyuncak kedi, köpek olur da at olmaz mı?’ İşte bu soru Bıyık’ın girişimcilik ruhunu harekete geçiriyor. “Artık ev kadını olmak istemiyorum. Ekonomiye de bir katkım olmalı” diyen Bıyık, bir ithal oyuncak attan yola çıkarak araştırmalara başlıyor. Görüntüsü, yürüyüşü ve yürürken çıkardığı sesle gerçeğe yakın bir at üretmek için yaşadığı şehir Erzurum’dan Bursa’ya kadar uzanıyor. Mekanik yapısını ve kalıpları Bursa’da ürettiren Bıyık, Erzurum’da kurduğu tesiste tüm parçaları bir araya getirerek ilk atları üretiyor. Atlar iki boy olarak üretiliyor. Tüm patent başvurularını yapan Bıyık, ilk olarak 100 at üretiyor. Bıyık’ın ürettiği atlar özellikleri ile dünyada da bir ilk.
En büyük yardımcısı eşi ve ortağı Tankut Keskin ile birlikte konsepti belirliyor ve Tayhouse markası doğuyor. Alışveriş merkezlerinde açılan küçük bir çiftlik konseptine sahip olan Tayhouse’larda atlar çocuklara kiralanıyor. Bıyık, ilk şubenin açılması ile hem çocuklardan hem de girişimcilerden büyük bir ilgi görüyor. 

Gelen bayilik taleplerini değerlendiren Bıyık bayilik vermeye başlıyor. Şu anda Tayhouse’un Türkiye genelinde 28 şubesi bulunuyor. Hedefleri ise 2012 yılında 50 şubeye ulaşmak, yeni tesis yatırımıyla birlikte de üretimi yılda 100 bin adede taşımak. Füsun Bıyık, gelen yoğun talep üzerine önümüzdeki günlerde Rusya, İran, Irak ve Dubai gibi birçok ülkeye de hem ürün hem de konsept ihracatına başlamaya hazırlanıyor.


Mevlevi Tatlısı ile dünyayı sardı
Atiye Laçin de başarılı işlere imza atan bir asker eşi. “Bir şeyleri başarma” isteği ile yola çıkan Atiye Laçin’e ilham veren, eşinin işi dolayısıyla bulundukları Gelibolu’daki Mevlihane oluyor. Gelibolu’daki dünyanın en büyük mevlevihanesini ziyaret eden Laçin, çok etkileniyor. Mevleviliği ve Gelibolu Mevlevihanesi’ni araştırırken okuduğu kitaplarda rastladığı eski reçeteler Laçin’in önünde yeni bir sayfa açıyor. Tüm reçeteleri hatmeden Laçin, Mevlevi mutfağının unutulmuş lezzeti Mevlevi Tatlısı’nı gün ışığına çıkarır. Özü hurma olan ve içinde kurutulmuş meyvelerle baharatlar bulunan Mevlevi Tatlısı’nın üretimine soyunan Laçin, dünyada da tanınan bir marka yarattı. Atiye Laçin Tatlılarının Türkiye’de 100’ün üzerinde noktada dünyada ise İsviçre, Çin, ABD gibi birçok ülkede satışı yapılıyor.

bigPara.com