Girişimcilerde heyecan dorukta

Ernst&Young Türkiye ve Milliyet gazetesinin işbirliğiyle düzenlenen 'World Entrepreneur Of The Year' (Dünya Yılın Girişimcisi) yarışmasının Türkiye bölümünde, finale yaklaşılıyor.

İSTANBUL - Ernst&Young Türkiye ve Milliyet gazetesinin işbirliğiyle düzenlenen 'World Entrepreneur Of The Year' (Dünya Yılın Girişimcisi) yarışmasının Türkiye bölümünde, finale yaklaşılıyor. Haziran ayında Monte Carlo'da düzenlenecek dünya finalinde Türkiye'yi temsil edecek yılın girişimcisinin belirlenmesi için dün beş aday son kez değerlendirildi.
Türkiye'yi temsil etmek üzere yola çıkan Ece Banyo, Dimes, Rönesans İnşaat, Goldaş ve Uno'nun patronları son kez jüri karşısına çıktı. Jüri kararını 2 Mart'ta Çırağan'da düzenlenecek gecede açıklayacak. Jürinin son toplantısının öncesinde konuşan Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, "Bu sene yılın girişimci yarışmasına katılanlar beni bir kere daha ümitlendirdi ve heyecanlandırdı. Bu yarışmayı girişimciliği cesaretlendirmek için yapıyoruz" diye konuştu.
Bu yıl yarışmanın Türkiye bölümünde yarışan Dimes, Türkiye'nin ilk meyve suyu üreticisi. Ekmeğin jenerik ismi haline gelen Uno ise Unmaş Yönetim Kurulu Başkanı Hasip Gençer'in 16 yaşında değirmenci bir ailenin oğlu olarak iş hayatına atılmasıyla ortaya çıkan bir marka. İlk paketli ekmeği üreten Uno, geçen yıl 40 milyon dolar ciro yapmış.
Diğer bir finalist Goldaş ise Denizli Babadağlı Yalınkaya ailesini Türkiye ekonomisine kazandırdığı bir şirket. Yılda 10 milyon adet üretim yapan Goldaş, yurtdışındaki yatırımlarıyla da dikkat çekiyor. Çorumlu Ece Banyo ise 1993 yılında kurulan bir aile şirketi. Şirket Afrika ülkesi Gabon'a bile ihracat yapıyor. Erman Ilıcak'ın 26 yaşında Libya'da biriktirdiği paralarla kurduğu Rönesans İnşaat da Türkiye'nin 4'üncü büyük inşaat şirketi haline gelmiş.
19 yıldır yapılıyor
'Dünyada Yılın Girişimcisi Yarışması mali danışmanlık şirketi Ernst & Young tarafından, 19 yıldır yapılıyor. 40'a yakın ülkede yapılan ulusal seçimlerde, 'Dünya'da Yılın Girişimcisi' yarışmasının adayları belirleniyor. Ülke jürilerinin belirlediği yılın girişimcileri, daha sonra dünya jürisinin karşısına çıkarak 'Girişim Oscar'ını almak için yarışıyor.