Girişimcinin elinden tutup Kenya'ya götürücek, çöpçatanlığını da yapacak

Girişimcinin elinden tutup Kenya'ya götürücek, çöpçatanlığını da yapacak
Girişimcinin elinden tutup Kenya'ya götürücek, çöpçatanlığını da yapacak

Nairobi Büyükelçisi Tuncer Kayalar (solda), Osmanlı buralarda at koşturmuş. Asker gönderip, buradaki halkları korumuş. Tanzanya da Zanzibar da Türkler e sempati var. Ama Türkafon yok dedi.

Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndan ayrılan ve Nairobi Büyükelçisi olarak atanan Tuncer Kayalar, 'Kenya'da havalimanları, otoyollar, barajlar yapılacak. Bizim şirketleri ellerinden tutup, ihaleye götüreceğiz. Butik çalışıp, çöpçatanlık yapacağız kesme çicek, sulama, tarım ve gıdaya dayalı sanayiye yatırım uygun' dedi

İSTANBUL - Türkel Fuarcılık, Doğu Afrika’nın en büyük ekonomisi Kenya’da 09-12 Kasım tarihleri arasında 2. Kenya Yapı Malzemeleri Fuarı düzenleyecek. Nairobi’nin simgelerinden biri haline gelen KICC The Kenyatta International Conference Center’da gerçekle olan fuarda 50’den fazla üretici firma ürünlerini sergileyecek. Fuara katılacak firmaların sergileyeceği ürünleri; duvar kaplama malzemeleri, cam ürünleri, tesisat malzemeleri, ahşap ürünler, ferforje ürünleri, katlı otopark sistemleri, iç bölme elemanları, vitrifiye ürünleri, ısıtma soğutma sistemleri, çatı cephe ürünleri, izolasyon malzemeleri, aydınlatma ürünleri, yapı kimyasalları, pencere ve kapı sistemleri, güvenlik sistemleri, doğal taş ürünleri, boya ürünleri, peyzaj çevre mimarisi malzemeleri oluşturuyor.

İlk müsteşar büyükelçi
Dış Ticaret Müsteşarlığı görevinden ayrılan ve Nairobi Büyükelçisi olarak atanan Tuncer Kayalar, “Kenya’da havalimanları, otoyollar, barajlar yapılacak. Bizim şirketleri ellerinden tutup, ihaleye götüreceğiz. Butik çalışıp, direkt çöpçatanlık yapacağız” dedi.
Kayalar, Türkiye tarihinde büyükelçi olarak atanan ilk müşteşar özelliğine de sahip. Kürşad Tüzmen’in Dış Ticaret Müsteşarı, Kayalar’ın da yardımcısı olduğu 2000 yılında gündeme alınan çevre ülkeler ve Afrika stratejisinin sonuçlarını vermeye başladığını anlatan Tuncer Kayalar ayağının tozuyla Kenya planlarını anlattı.
2003 yılında 15 milyon dolar olan Kenya’ya ihracatın bu yıl 245 milyon dolara çıktığını hatırlatan Kayalar, “Kenyada çok büyük ithalat var. Demiryolu, havalimanları, otoyollar, barajlar yapılacak. Çok önemli ihaleler uzun süre gizli tutulur. Onları yakından takip edeceğiz. Bizim şirketlerin ellerinden tutup, ihaleye götüreceğiz” diye konuştu.

‘Bakanlıklara gideceğim’
Butik çalışıp, direkt çöpçatanlık yapacaklarını belirten Kayalar sözlerini şöyle sürdürdü: “Demiryolu ihalesi var diyelim. O alanda güçlü şirketlerimizden uygun olanını getireceğiz. Türk şirketlerini birbirine rakip yapmayacağız.
Şimdi görüştüğümüz her bakanlıkla temasa geçip, ellerindeki projeleri soracağız. Bizzat ben ilgileneceğim. Hem büyükelçi hem de ticari ateşe gibi çalışacağım. Ticari ateşeliği de güçlendirmek lazım. Onları da biraz koşturacağım.”

Tarıma yatırıma gelin
Kenya’da tarım, turizm ve ticaretten gelir elde edildiğini belirten Tuncer Kayalar, Türk firmalara yatırım yapılacak alanları şöyle sıraladı: “Doğal kaynağı yok. Altın olduğu söyleniyor. Bir-iki maden firmamız gelebilir. Tarım ve turizm alanında yatırım yapılabilir. Tanzanya’da Bursalı bir grup organik tarım yapıyor. Organik tarım için ideal burası. Kesme çiçek ihracatı 1 milyar dolar. Kesme çicek, sulama, tarım ve gıdaya dayalı sanayiye yatırım yapılabilir. Kenya’nın ABD ile gümrüksüz ihracat anlaşması var. AB ile ortaklık anlaşmaları yapmış. Bunları dikkate alınca tekstil de olabilir. Burada gübre, çimento fabrikasına acilen ihtiyaç var. Yedi Türk iş adamı var burada; sıfıra yakınız. Ürünlerimizin yüzde 30 menşei burası olursa bu bölgede satması çok daha kolay. Türk girişimciler burada yatırım yapıp, pazar yaratıp çok başırılı olabilirler. Kenya’yı yatırım ve ihracat üssü olarak konumlamalıyız”.

KOBİ’ler Afrika’da öncü
Afrika’da şu ana kadar Türk yatırımlarının 1 milyar doları bulduğunu hatırlatan Tuncer Kayalar şunları söyledi: “Bunun yüzde 85’ini KOBİ’ler yaptı. Büyük firmalar yeni pazarlara girerken daha tedbirliler. Çok risk almak istemiyorlar. KOBİ’ler öyle değil. Kafadan, bodozlama giriyorlar. Lisan bilmeden cesaret gösteriyorlar. Müsteşarlık olarak biz bu KOBİ’leri alıp ticari heyet olarak götürmüştük. Bu anlamda fuarlar çok önemli bir rol üstlendi. Fuarlar risk aldı; fuarlara da KOBİ’ler katıldı. Kuzey Afrika’ya da önce KOBİ’ler geldi sonra büyük şirketler.” Türkiye’nin geçen yıl 7 milyar dolar olan Afrika ihracatı bu yıl 10 milyar dolara çıktı. 

Osmanlı’dan sempati
 Kenya Doğu Afrika’nın en büyük ekonomisi. 100 milyon nüfuslu bölgede Doğu Afrika Birliğinden, tek bir para biriminden söz ediliyor. Afrika yarım milyar nüfusa sahip. Kayalar, Türklerin bu bölgeye ilk kez gelmediğini belirterek, “Osmanlı buralarda at koşturmuş. Asker gönderip, buradaki halkları korumuş. Tanzanya’da Zanzibar’da Türkler’e sempati var. Afrika’da Frankafon, Anglafon vardır ama Türkafon yoktur.
Osmanlı’nın bıraktığı mirasla burada sıcak karşılanıyoruz” dedi. Müsteşarlığı döneminde Afrika’nın ardından Latin Amerika planlarının olduğunu hatırlatan Kayalar, Türkiye’nin bölgesel güç olmaktan çıkıp dünya gücü olması için çevre ülkeler ve Afrika stratejisinin önemine işaret etti. (Radikal)

Kenya’da ne tür iş olanakları var?
* 29 milyar doların üzerindeki GSYİH ile Kenya Doğu Afrika’daki en büyük ekonomi. Genel olarak, Türkiye-Kenya ekonomik ilişkileri incelendiğinde, son iki yıl içinde Kenya’ya genel ihracatımızın yüzde 323 arttığı gözleniyor, kısa bir dönem içinde Kenya’ya ihracatımızın 500 milyon dolara çıkması bekleniyor
* Diğer taraftan ikili ticaret ilişkilerimiz kapsamında ticaret fazlası verdiğimiz dördüncü ülke konumunda olan Kenya’da son yıllarda diğer sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de ciddi bir hareketlenmenin olduğu gözlemleniyor
* 2004’de, karayollarına Kuzey Koridoru Ulaşımı Geliştirme Projesi kapsamında ayrılan 207 milyon dolarlık yatırımın ve devletin son iki yılda karayolları için ayırmış olduğu bütçedeki yüzde 70 artışın, ülke inşaat sektörünün son bir yılda kaydettiği yüzde 10’luk büyüme de tetikleyici bir etkisinin olduğu düşünülüyor
* Toplam çimento tüketiminin son iki yılda yüzde 25 arttığı Kenya’da özel bina yatırımlarının da son iki yılda yüzde 200’lük bir artış kaydettiği görülüyor.Yıllık demir-çelik ihracatının yüzde 10 seviyelerinde arttığı Kenya’ya Türkiye’nin gerçekleştirmiş olduğu demir-çelik ihracatının 2007-2008 yıllarında yüzde 400’lük bir artışla büyüdüğü dikkati çekiyor
* Elektrikli ev eşyaları ve mobilya ihracatındaki artışın da Kenya’da yeniden bir haneleşme sürecinin işareti olduğu düşünülüyor
* Bu çerçevede, son bir kaç yıl içinde artan kaba inşaat malzemeleri giderlerinin peşinden, genellikle maliyeti düşük, hafif inşaat malzemelerinin içinde bulunduğu yeni ürünlerin de Kenya’da kendisine iyi bir pazar bulacağı tahmininde bulunuluyor
* Bu dönem itibarıyla iki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan gelişmelerin yanı sıra düşük maliyetine rağmen sahip olduğu kalite sebebiyle Türk mallarına olan ilginin de söz konusu pazarda önemli bir avantaj yaratacağı biliniyor. 

Türkel rotayı, değiştirdi
Türkel Fuarcılık, Doğu Afrika’nın en büyük ekonomisi Kenya’da 09-12 Kasım tarihleri arasında 2. Kenya Yapı Malzemeleri Fuarı düzenleyecek. Nairobi’nin simgelerinden biri haline gelen KICC The Kenyatta International Conference Center’da gerçekle olan fuarda 50’den fazla üretici firma ürünlerini sergileyecek. Fuara Türkiye’den Pakpen, Elkon, Elallar, Saray Aluminyum, Söğüt Seramik, Dorçe, Kastamonu Entegre, Yontar Makina, Pi Makina, Prefabrik Yapı ve Vesbo gibi sektörün önde gelen firmaları katılıyor. Türkel Fuarcılık Yürütme Kurulu Başkanı Bülent Erten, fuarların yüzde 100’ünü Rusya ve BDT’de düzenlerken şimdi bu oranın yüzde 30’a gerilediğini söyledi. Ortadoğu , Afrika ve komşu ülkelerin ağırlık kazandığını belirten Erten şöyle dedi: “Rotayı ekonomik krizden en az etkilenen ve kalkınan ülkelere doğru çizdik. 2010’da bu bölgelerdeki fuarlarımız sürecek. Artık Latin Amerika’ya açılma oradaki faaliyetleri artırma zamanı geldi. Orada Lübnanlı, Ürdünlü ve Ermeniler Türk mallarını satıyor. Afrika 400 milyar dolarlık, Latin Amerika 800 milyar dolarlık pazar. Afrika’ya ihracatımız en az 40 milyar olmalı.”