Girişine de girişirler!

Girişine de girişirler!
Girişine de girişirler!
Fikir basit: Fikri olan gençlerin tümünü kapsayacak yeni bir fikir yaratmak! Bakın, İngiltere bu girişimcilerden girişim yaratmanın meyvesini nasıl yiyor?
Haber: ZİYA ÖZIŞIK / Arşivi

Herhalde “girişimcilik” kelimesi en çok teknoloji-bilişim sektörüne yakışıyor. Ve değişim hızına uygun olarak giderek büyüyen bir aile artık bu dünya . Akıllı telefona uygulama yazandan, site kurana, oradan sistem/yazılım mühendislerine kadar geniş bir aile hem de. Dev şirketlerin basit fikirlerden doğduğunu gören genç girişimciler gözlerini kısıp kafayı çalıştırma derdindeler. Peki soru: Eğer sayıları giderek artan bu teknoloji, sosyal medya, bilişim girişimcilerinin bizzat kendisi bir başka girişimlerin malzemesi olursa?
Bu sorunun yanıtından yepyeni bir sektör yaratan Londra’dayız. Farklı ülkelerden basın mensupları UKTI (UK Trade and Investment - Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım) Kurumu’nun davetlisi olarak ülkedeki bu eksende çalışan kuruluşları ziyaret ettik. 

Yatırımcıları ikna yöntemleri 
İlk olarak Rich Mix’teyiz. Tiyatro gösterimleri, sinema duyuruları ile bir kültür sanat merkezini andıran bir bina. 20’li yaşında gençlerin olduğu bir konferans salonuna alıyorlar bizi. Bir müsamere hazırlığı var gibi. Sonradan öğreniyoruz ki o birbirinden genç insanların her biri aslında birer CEO!
Bir sonraki gün “melek yatırımcı”lara sunumları varmış, onun provasına denk gelmişiz. Sırayla çıkıp kurdukları şirketleri, projeleri anlatıp ne kadarlık bir yatırıma ihtiyaç duyduklarını söylüyorlar. Sunumları esnasında bir danışman sürekli olarak müdahale ediyor. “Elini cebinden çıkar, etrafa bak, kendine işine güvendiğini göster. Yatırımcılar seni şöyle görmek ister” vs. Enikonu drama dersi veriliyor anlayacağınız. Springboard isimli programa dahil olan girişimciler burada pek çok alanda dersler, kurslar alarak sosyal yetilerini geliştiriyorlar ve bunu da işin bir parçası olarak yapıyorlar. 

Sonraki durak Tech City… İngiltere’nin Silikon Vadisi… Hedefi tüm Avrupa’nın teknoloji merkezi olmak. Merkezin CEO’su Eric Van Der Kleij; teknoloji, bilişim, sosyal medya şirketlerini bir araya getirme fikri ile böyle bir merkez inşa ettiklerini ve İngiltere hükümetinin de bir kalkınma projesi olarak merkezi desteklediğini söylüyor. 

Google Campus? 
3 bine yakın teknoloji şirketi var bölgede. Van Der Kleij farklı ülkelerden girişimcileri davet ediyor Tech City’ye. Konuşmasına başlarken de kendini “Bir girişimciyim” diyerek tanıtıyor. Diğer bir deyişle “girişimciliğin girişimciliği”nin en önemli örneği bizzat Tech City CEO’su Eric Van Der Kleij.
Final turundayız ve gezinin en ilginç durağı Google Campus’teyiz. Adı akademik olsa da daha çok bir “mekân” burası. İş ve sosyal aktivitelerin bir arada yapıldığı, kampusun başı Eze Vidra’nın deyişiyle “açık kaynaklı bir bina”. İki tip insan var.
Birincisi laptop’ını kapıp gelen hem çalışan hem de bu alanda ilgili insanlar ile tanışan ilişkiler geliştiren gençler, ikincisi bir adım daha atıp oradaki irili ufaklı şirketler için uygulama türü yazılımlar üretenler. Google için bir nevi kazan-kazan mekânı. Hem etkinlikler yapılan, kafesi olan bir işletme hem de ciddi çalışmalar üreten “potansiyel yetenekler” ile tanışma fırsatı yaratan bir nevi Ar-Ge merkezi.
Tüm bu ziyaretlerden demlersek. Sanal âlem girişimcilerinin sayıları arttıkça ihtiyaçları da belirginleşiyor. Çoğu hayatının baharında ekranlardan başka bir şey görmeyen gençlerin sosyal eksiklikleri de listeye eklenirse ortaya muazzam bir pazar çıkıyor. İngiltere’nin de henüz meyvelerini yediği bu pazarda fikir basit: Fikri olan gençlerin tümünü kapsayacak yeni bir fikir yaratmak! Nasıl fikir? 


TWITTER İLE İLETİŞİM
Van Der Kleij, 3 bini aşkın teknoloji şirketinin kendi arasında iletişim kurdukları www.techcitymap.com’u tanıtıyor. Şirketler bu elektronik harita üzerinden tweetlerini yazıp diğerlerini de takip edebiliyorlar.

Google Campus’te “dekan” arıyorsanız karşısınızda Eze Vidra. Burada bildiğiniz kampuslar gibi dersler değil “event”ler konuşuluyor.

İngiltere, Avrupa genelinde teknoloji merkezi olma yolunda. Tıpkı tanıtım panolarındaki sloganları gibi: Girişimciler ile ve Teknoloji ile BÜYÜK Britanya!

bigPara.com