Giyimde ihracat artıyor

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, hazır giyim sektörünün ihracat artışını sürdürdüğünü belirterek, yılın geri kalan 4 ayında yüzde 20 civarında bir ihracat artışı yapacaklarına inandıklarını belirtti.

İSTANBUL - Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, hazır giyim sektörünün ihracat artışını sürdürdüğünü belirterek, yılın geri kalan 4 ayında yüzde 20 civarında bir ihracat artışı yapacaklarına inandıklarını belirtti.
Bektaş, 8 ayda hazır giyim ihracatının yüzde 7.14 artarak 9.2 milyar dolara ulaştığını açıkladı. AB'nin Çin'e koyduğu kota nedeniyle yılın geri kalan 4 ayında ihracat artışının hızlanmasını beklediklerini ifade eden Bektaş, Türkiye'nin tekstil ihracatı artan Romanya ve Rusya'ya dikkat etmek gerektiğini, Ukrayna, Polonya, Romanya, Bulgaristan'ın hâlâ çok büyük rakipler olduğunu söyledi.
Harcamaya kredi freni
TGSD'nin 'Ufuk 2010 Projesi' olarak adlandırdığı sektör için yol haritası niteliğindeki projesi çerçevesinde hazır giyim sektörünün daha nitelikli ve katma değeri yüksek moda tasarım ve marka içeren üretime ve ihracata yöneldiğini belirten Bektaş, birim ihracat fiyatlarının 2003 yılına göre yüzde 20 arttığını, bunun büyük bir başarı olduğunu dile getirdi. Bektaş, "Sektör bu yol haritasını takip ederse bir İtalya olacaktır, hatta İtalya'yı geçecektir. Yol haritasına uyan firmalar yüzde 30'un üzerinde ihracat artışı sağlıyor" dedi.
Türkiye'de 10 milyar dolarlık iç piyasada iç satışların yüzde 10 gerilediğine dikkat çeken Bektaş, iç piyasanın çöktüğünü, harcama ve tüketim eğiliminde değişim yaşandığını söyledi. Bektaş, özellikle kredili ve taksitli satışlar ve kredi kartı ile yapılan alışverişlerin belli alanlarda yoğunlaştığını, konut, otomobil gibi zorunlu ödemeler nedeniyle diğer harcamaların kısıldığını, mevcut satın alma gücünün yeterli talebin oluşmasını engellediğini belirtti. Aynur Bektaş, iç talepteki daralmanın fiyatları da aşağı çektiğini, üç ayda hazır giyimde tüketici fiyatlarının yüzde 10.5 oranında azaldığını belirtti.
'Kart faizleri yüksek'
Kredi kartlarına uygulanan gecikme faizlerinin yüksek olmasından da şikâyet eden Bektaş şöyle konuştu: "Gençlerin ellerine üçer, beşer adet, leblebi dağıtır gibi kredi kartı verilmeseydi, bugün bu gençler mağdur durumda kalmazdı. İşçi geliyor diyor ki 'Ne olur tazminatımı verin beni işten çıkartın' diyor, biz öbür tarafta istihdam, işgücü diyoruz. Bütün sektörlerde böyle. İşçiden ikinci teklif, 'Ne olur beni kayıt dışına alır mısın, çünkü maaşıma haciz geliyor, paramı elden alabilir miyim?' şeklinde. Faizler çok yüksek, acilen devletin buna dur demesi lazım. Batıklar yüzde 7'lere vardı, biz hazır giyim olarak yüzde 1.2'lere geldiğimizde, bütün bankalar ayağa kalktı 'hazır giyim gidiyo' diye. İleriye hazırladığımız, girişimci yapacağımız gençlerimizi şuursuzca harcama şokuna sokup, yüksek faizlere mahkûm etmememiz lazım. Bankaların kredilerde halkı eğitmesi, belki kredi kartı vereceği kişiye iki saat eğitim vermesi lazım."
'Vergi yükü ağır'
Üretim maliyetlerinin oluşturduğu yüklerle ilgili gelişme olmadığını belirten Bektaş, "Dolaylı ve dolaysız yüksek vergi yükü ile işgücü üzerinde oluşan yükler ve enerji gibi yüksek girdi fiyatları ile ilgili iyileşme yaşanmamıştır ama sektör dinamizmini korumuştur. Artış devam ediyor. İspanya ve İtalya'ya önem verilmelidir, eğer ileride evlilikler olacaksa bu ülkelerle olacaktır" diye konuştu.
Türkiye'den Türk cumhuriyetlerine yatırım atağına karşı olmamak gerektiğini söyleyen Bektaş, "Keşke Almanya'nın, ABD'nin Çin'e yaptığı yatırımların bir kısmını biz yapsaydık da o pazarda biz etkili olsaydık" görüşünü iletti.
Bektaş, kadınların el emeklerini değerlendirmeleri durumunda konfeksiyonun gittiği 10 bin nüfuslu bir kasabada en az bin kadının bu işten ekmek yiyeceğini belirtti. Bektaş, yıl sonunda konfeksiyon ihracatının 14 milyar doları geçeceğini, tekstilin de 4.5-5 milyar dolar arasında kalacağını, ekim, kasım, aralık hatta 2006 ocak-şubatta ihracatta patlama yaşanacağını söyledi.