'Global ekonomilerde durgunluk tahminlerden daha hızlı sona erebilir'

'Global ekonomilerde durgunluk tahminlerden daha hızlı sona erebilir'
'Global ekonomilerde durgunluk tahminlerden daha hızlı sona erebilir'

Elmeskov?a göre Çin ve diğer gelişmekte olan Asya ülkelerinde ikinci çeyrekte başlayan çarpıcı toparlanma, devlet destekleme programları ve düşük faize dayanıyor. FOTOĞRAF: AP

OECD, birkaç ay önceki tahminlere göre, global resesyonun çok daha hızlı sona ereceğini açıkladı

PARİS - Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından yayımlanan tahminlere göre global resesyon birkaç ay önceki tahminlerden çok daha hızlı sona eriyor veya sona ermiş olabilir.
OECD baş ekonomisti Jorgen Elmeskov’un, bazı büyük ülke ekonomileri hakkında yaptığı açıklamada global ekonomilerdeki toparlanmanın beklenenden daha kuvvetli olabileceğini belirtti.
Ekonomist Jorgen Elmeskov, “Global ekonomilerdeki toparlanma, birkaç ay önceki tahminlerle karşılaştırdığımızda, hem daha erken, hem de daha kuvvetli gerçekleşiyor olabilir. Bunun sebebi finans piyasasındaki koşulların beklentilerimizden daha hızlı iyileşmiş olmasıdir” değerlendirmesinde bulundu. 

Büyüme üçüncü çeyrekte başlar
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü, Amerika ve Avro bölgesi ekonomilerinin üçüncü çeyrekte tekrardan büyümeye döneceğini tahmin ediyor.
ABD’nin üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 1.6 büyüme kaydetmesi bekleniyor. Euro bölgesindeki büyümenin, en büyük ekonomileri Almanya ve Fransa’nın önderliğinde yüzde 0.3 olması, Japonya’da ise yüzde 1.1 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Yeni tahminler haziranda açıklanan tahminlere göre genel olarak daha olumlu.
Elmeskov’a göre Çin ve diğer gelişmekte olan Asya ülkelerinde ikinci çeyrekte başlayan ‘çarpıcı toparlanma’ ağırlıklı olarak devletlerin ekonomik destek programlarına ve dünya çapında çok düşük seyreden faiz oranlarına dayanıyor. (Reuters)