Global 'iyimserlik' ve IMF rüzgârıyla coşan piyasada dolar 1.56'yı denedi

Global 'iyimserlik' ve IMF rüzgârıyla coşan piyasada dolar 1.56'yı denedi
Global 'iyimserlik' ve IMF rüzgârıyla coşan piyasada dolar 1.56'yı denedi
Global piyasalarda esen iyimserlik rüzgârına Türkiye'nin IMF ile anlaşacağı beklentisi eklenince dolar 1.56 TL'yi denedi. Öğleden sonra yurtdışına bağlı artan tedirginliğe rağmen dolar günü 1.58 TL'den İMKB 26.650'den kapattı
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ara verilen görüşmelerine yeniden başlayacağına ilişkin çıkan haberler global piyasalardaki hızlı toparlanma ile birleşince Türk Lirası son dört gündür kesintisiz değer kazandı. Güne 1.58 TL seviyesinden başlayan dolar dün bir ara 1.56 TL’yi kırmayı denedi global piyasalardaki bozulmaya rağmen günü 1.5820 TL’den tamamladı. Avro ise 2.1240 TL’ye geriledi.
Dünya borsalarındaki toparlanma sürecinin devam etmesi yabancı alımlarının da desteğiyle İMKB dün de yükselişini sürdürdü. Borsa günü ancak 20 puan yükselişle 26.650 puandan tamamladı. Gösterge faiz ise günü 0.29 puan düşüşle yüzde 13.27’den tamamladı. 

1 milyar dolar geldi

2 Nisan tarihinde düzenlenen G20 zirvesinden sonra Türkiye’ye yabancı ilgisinin artmaya başladığını söyleyen bankacılık çevreleri, üç işlem günün sonunda 1 milyar doların üzerinde yabancı girişi gözlendiğini söyledi. Alıcı bulunmayan piyasada yabancıların döviz satışlarını artırması yüzünden kurlarda düşüşün devam ettiğine dikkat çeken bankacılar teknik olarak dolar kurunun 1.49 seviyesine kadar gerileyebileceğini kaydetti. 

TL hızlı toparlandı

Türk Lirası’nın IMF anlaşmasına ilişkin belirsizlik yüzünden geçtiğimiz haftalarda gelişmekte olan ülke para birimlerinin toparlanmasına ayak uyduramadığına dikkat çeken bir bankacı ise, “Son günlerde TL bir Rusya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, İsrail, Romanya gibi diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha hızlı toparlanıyor. Ancak TL bu aradaki farkı kapatmaya çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu. 

Yabancı bono da aldı

Yabancı yatırımcıların son günlerde bonoya olan taleplerinde de artış olduğu belirtiliyor. Ancak bono piyasasının asıl büyük oyuncuları olan yerli bankaların kendi pozisyonları itibarıyla faizleri aşağı çektiği gözleniyor. Bono piyasasındaki olası hareketin faizlerde bir miktar daha düşüş şeklinde kendini göstereceğini söyleyen bir bankacı, “Merkez Bankası’nın O/N faizi yüzde 10,5. Buna göre bono faizleri halen 2-2,5 puan yukarıda. Ancak ben faizlerde bu kadar sert düşüş beklemiyorum. Kısa vadede yüzde 13’lerin altına inme ihtimali zayıf görünüyor” diye konuştu.
İMKB’de de son günlerde yabancı alımlarının arttığına dikkat çeken borsa çevreleri ise talebin ise genelde ‘kendi kâğıtları’ diye tabir ettikleri başta bankacılık sektörü olmak üzere İMKB 30 hisselerinde yoğunlaştığını söylüyor. İMKB’de 24 Mart’ta yabancı payının yüzde 62,10 seviyesinde bulunduğunu son veri olan 3 Nisan’da ise paylarının yüzde 62,80’e çıktığını söyleyen Acar Yatırım Araştırma Müdürü Zeynel Balcı, “Yabancı payında bir miktar artış var. Talep ise görüldüğü kadarıyla başta bankalar. Küçük hisselere yönelmiyorlar” dedi.
Ancak borsanın son günlerdeki ard arda yükselişine rağmen halen düşüş trendini koruduğunu da söyleyen Balcı, “Borsa 29 bin puanı aşmadan düşüş trendinin bittiğinden bahsedemeyiz. Bunlar şimdilik sert düşüşün tepki çıkışı niteliğinde” diye konuştu. Balcı, dolar kuruna teknik açıdan bakıldığında ise 1.50-1.55 seviyesine kadar geri çekilme yaşanabileceğini söyledi. 

40 milyar dolar gelirse toparlanma hızlanır
Türkiye’de piyasanın G20 zirvesinin ardından dünya piyasalarında yaşanan sert toparlanmaya birlikte hareket ettiğini söyleyen bir bankacı, “IMF ile anlaşma bence fiyatlara dahil edildi. Piyasa artık IMF’den gelecek kredinin büyüklüğüne odaklanmış durumda. Burada tutar arttıkça piyasalara pozitif etkisi olacaktır. Ancak şu anda global piyasalardaki toparlanma Türkiye’yi etkiliyor. Bu piyasalarda yeni bir satış dalgası yaşanmazsa kurlar teknik olarak 1,49’lara gerileyebilir” dedi.
IMF ile 20 ila 40 milyar dolar aralığında kaynak içeren bir anlaşma yapılması bekleniyor. Bankacılık kulislerinde piyasının ise şimdilik alt limit olan 20-25 milyar dolarlık bir krediyi fiyatladığı konuşuluyor. 30-40 milyar dolar civarında finansman sağlayan bir anlaşmanın global piyasalarda bozulma yaşanmaması halinde piyasalar tarafından coşkuyla satın alınabileceği de iddialar arasında.