Global Liman'da halka arz süreci durduruldu

Global Liman'da halka arz süreci durduruldu
Global Liman'da halka arz süreci durduruldu
Global Yatırım Holding'in bağlı ortaklığı Global Liman'ın 7-8 Mayıs'ta gerçekleştirilen halka arzı, iptal edilirken; geçen hafta halka arzından vazgeçilen Ak Gıda ile birlikte uzun bir aradan sonra Borsa İstanbul'da beklenen iki büyük arz gerçekleşememiş oldu. Halka arz iptal edilince şirketin borsadaki hisseleri dibi gördü.

RADİKAL-Global Yatırım Holding, bağlı ortaklığı Global Liman'ın 7-8 Mayıs'taki halka arzında talebin tahsisatın üzerinde gelmesine karşın; şirketin bundan sonraki yeni liman satın alma projelerini özel bir şirket olarak yürütmesine karar verdiğini ve halka arzın iptal edildiğini duyurdu. Hürriyet'te yer alan habere göre Global Yatırım Holding'den KAP'a yapılan açıklamada, Global Liman'ın borçlanma piyasalarındaki imkanlarını da göz önüne alarak, stratejik yatırımcılar veya özel sermaye fonları ile işbirliğini değerlendirmeyi planladığı belirtildi. Yük ve yolcu limanı işletmecisi Global Liman İşletmeleri'nin sermayesinin yüzde 36.4'ü, ek satışla birlikte yüzde 41.8'i 19.6-23.5 liradan 7-8 Mayıs'ta halka arz edilmişti. Bu fiyatlamaya göre, halka arz büyüklüğü de 642-770 milyon lira arasında olacaktı.

Global Yatırım Holding'in açıklamasına göre, Global Liman'ın ek satış dahil 37.66 milyon nominal hissesinin halka arzında toplam talep 51 milyon lira ile arz miktarının üzerinde gerçekleşti. Toplam yabancı yatırımcı talebi yabancı yatırımcılara ayrılan tahsisin önemli miktarda üzerinde oluşurken; yurtiçi kurumsal ve bireysel yatırımcı talebi de kendilerine ayrılan tahsisi karşıladı. Yabancı yatırımcı talebi Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (halka arzın yüzde 20'si) yanı sıra Amerika , Avrupa ve Asya'dan çoğunluğu uzun vadeli yatırımcılardan oluşan çeşitli yatırım kuruluşlarından gelen emirlerden oluştu.

Yatırım Finansman Araştırma Müdürü Zümrüt Can Ambarcı, halka arzın iptali ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "İki büyük halka arz borsamıza gelecek diye mutluyduk. Ama her ikisinin de gelmiyor olması üzücü oldu. Ancak bu bundan sonraki halka arzlar için bir yön gösteremez, çünkü her ikisi de münferit nedenlerle oldu. Üstelik Global Liman'a talep de gelmişti" dedi.
Yıldız Holding'in iştiraki Ak Gıda'da 6-8 Mayıs'ta halka arz yoluyla pay satışı yapacağını açıklayan şirket ortakları, halka arz işlemini son anda iptal ederek şirketin yüzde 80 hissesini Fransız Groupe Lactalis firmasına blok olarak satmıştı.

Ambarcı, iki büyük halka arzın iptalinin gelecek arzlar için etkisi olup olmayacağı ile ilgili ise, "Seçimden sonra birçok halka arzın sırada olduğunu biliyoruz. Finans sektörü dışında halka arzların gelmesini çok istiyorduk, yeni yatırımcı çekebileceğini düşünüyorduk. Bundan sonraki halka arzlarda ne olacağı seçimden sonraki gelişmelere bağlı olacak" dedi.

Diğer yandan, ilk seansta işleme kapalı olan Global Yatırım Holding hisseleri, halka arzın iptal edildiği haberinin ardından ikinci seansta taban fiyattan işleme açıldı.Hisse saat 1455'de yüzde 9.85 düşüşle taban fiyat olan 2.38 liradan işlem görüyor.

Global Yatırım Holding hisseleri, bu sabah şirketin talebi üzerine Borsa İstanbul tarafından geçici olarak işleme kapatılmış; ikinci seansta saat 1420-1430 arasında açılış seansı yapılan hisse, 1435'ten itibaren sürekli müzayede bölümünde yeniden işleme açılmıştı.

bigPara.com