Global Menkul'e İtalyan ortak

Global Yatırım Holding, İtalya'nın üçüncü büyük bankası olan Sanpaolo IMI Group'un yatırım bankası Banca IMI ile Global Menkul Değerler'in yüzde 20'sini satmak üzere niyet mektubu imzaladığını açıkladı.

İSTANBUL - Global Yatırım Holding, İtalya'nın üçüncü büyük bankası olan Sanpaolo IMI Group'un yatırım bankası Banca IMI ile Global Menkul Değerler'in yüzde 20'sini satmak üzere niyet mektubu imzaladığını açıkladı.
Holdingden yapılan yazılı duyuruya göre anlaşma, Banca IMI'nin ilk yatırımını takip eden iki yıl içerisinde, Global Menkul Değerler'in yüzde 30'luk hissesini daha alma opsiyonu tanınmasını içeriyor.
İmzalanan niyet mektubu uyarınca hisse devri, hukuki ve mali durum incelemesinin ve resmi makamlardan gerekli tüm izinlerin alınmasının ardından tamamlanacak ve hisse satış bedeli yapılacak hukuki ve mali durum incelemesinin ardından kesinleştirilecek.
Banca IMI'nin CEO'su Carlo Corradini, anlaşmanın kendilerine yalnızca büyük bir pazarda yüksek büyüme potansiyeli olan yerel öncü bir kurumla işbirliği yapma avantajı sağlamakla kalmadığını, aynı zamanda İtalya'nın ticari ikinci ortağı Türkiye ile işbirliği yapma şansı tanıdığını belirterek "Türkiye, politik ve makroekonomik olarak son derece ilgi duyduğumuz bir ülke" dedi.
Global Menkul Değerler Genel Müdürü Mert Engindeniz, anlaşmanın Global Menkul Değerler ve Global Yatırım Holding'e Türkiye'nin giderek daha da fazla entegre olduğu Avrupa Birliği pazarına ulaşması için eşsiz bir fırsat sunduğunu belirtti.
Hisse senedi uzmanı
Banca IMI, 7 milyon müşteriye finansal hizmet veren ve aktif büyüklükte İtalya'nın üçüncü büyük bankası olan Sanpaolo IMI grubunun yatırım bankacılığındaki bir iştiraki olarak faaliyet gösteriyor. İtalya'nın hisse senedi ve sabit getirili menkul kıymetler alanında önde gelen kurumlarından biri olan Banca IMI'ın, finans ve gayrimenkul işlerinde en büyük yatırım gücü olan ailelerinden biri olduğu belirtiliyor.
Ekim 2004 tarihinde Global Menkul Değerler AŞ'nin bölünmesiyle oluşturulan Global Yatırım Holding A.Ş., finans, enerji ve altyapı alanlarında faaliyet gösteriyor. Holding bünyesinde aracı kurum faaliyetlerini yürüten Global Menkul Değerler, 2004 yılında net 17 milyon avro faaliyet geliri elde etmişti.
(Radikal, anka)