Global Menkul'e İtalyan ortak yolda

İtalya'nın üçüncü büyük bankası Sanpaolo IMI Group'un yatırım bankası Banca IMI, Global Menkul Değerler'in yüzde 20 hissesini alıyor. Global Yatırım Holding'den İMKB'ye gönderilen açıklamada...

İSTANBUL - İtalya'nın üçüncü büyük bankası Sanpaolo IMI Group'un yatırım bankası Banca IMI, Global Menkul Değerler'in yüzde 20 hissesini alıyor. Global Yatırım Holding'den İMKB'ye gönderilen açıklamada, şirket ile Banka IMI S.p.A. arasında Global Menkul Değerler'in yüzde 20 oranındaki hissesinin satış ve devrine ilişkin hisse satış ve devir anlaşması imzalandığı belirtildi. Anlaşma çerçevesinde, Banka IMI'nin gelecek 18 ay içinde Global Menkul'ün ek yüzde 30 hissesi üzerinde de alım opsiyonunun bulunduğu kaydedilen açıklamada, hisselerin devri ve hukuki işlemlerin tamamlanmasının, SPK izni de dahil olmak üzere izin ve önkoşulların yerine getirilmesinin ardından gerçekleşeceği vurgulandı.
Global Yatırım'ın borsaya yaptığı açıklamaya göre, satış ve devir işleminde esas alınacak fiyat, Global Menkul'ün 31 Aralık 2004 itibarıyla oluşan 17.9 milyon YTL'lik defter değerinin iki katı oldu. Kesin devir bedeli belli olmadığı için satış kârı hakkında bilgi verilmedi. Açıklamada, "Kapanış tarihi itibarıyla kesinleşecek satış bedeli, kapanış tarihine kadar oluşabilecek düzeltme kalemlerinin düşülmesi ile hesaplanacak. Bunun defter değerinin 1.5 misline tekabül eden kısmı kapanış tarihi, bakiyesi şirket hisselerinin yüzde 30'una ilişkin opsiyon hakkının kullanılması anında ödenecek" denildi.