Global piyasalarda ayı-boğa kapışması

Global piyasalarda ayı-boğa kapışması
Global piyasalarda ayı-boğa kapışması

Borsalarda ayı düşüş, boğa yükseliş için kullanılıyor. Uzmanlar ?ayı piyasası rallisi yaşanıyor? diyor. FOTOĞRAF: AFP

Uluslararası analistler 'ayı piyasası rallisi yaşanıyor' diyerek yeni bir düşüş dalgası yaşanacağını öne sürerken bir kesim ise 'net tahmin yapılamaz' demekle yetiniyor

İSTANBUL - Dünya borsalarında özellikle G20 zirvesinin ardından yaşanan hızlı çıkış uluslararası piyasa analistlerinde yaygın olarak fikre göre ayı piyasası (düşüş) rallisi. Başka ifadeyle tüm dünya borsalarında son aylarda yaşanan çok sert düşüşler karşısında piyasanın tepki çıkışı olduğu ve kalıcı olmayacağı öne sürülüyor.
Borsa literatüründü ayı piyasası düşüş, boğa piyasası ise yükseliş trendindeki piyasalar için kullanılıyor.
Bu yüzden son çıkışla birlikte ABD’de S&P endeksinin yüzde 27 değer kazandığına dikkat çeken para yöneticileri, bu düzeltme hareketinin (yükseliş) kısa sürede yerini yeniden sert bir düşüşe bırakacağını öne sürüyor.
Global piyasaların yönü hakkında net bir tahminde bulunmanın imkânsız olduğuna dikkat çeken bir kesim ise, “Ancak ‘her an yeni bir satış rüzgarı başlar’ tedirginliği tüm dünya piyasalarının en büyük sorunu olmayı bir süre daha sürdürecek” değerlendirmesinde bulunuyor. 

Kâr satışı geldi

Cuma günü haftayı yükselişle kapatan ABD borsaları, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke’nin açıklamaları, teknoloji ve bilişim şirketi Research in Motion’ın olumlu bilanço rakamlarının ardından 8.000 seviyesinin üzerinde kapandı. Dow Jones endeksi ise 1933’ten beri en iyi dört haftalık yükseliş trendini yakaladı.
ABD borsalarının haftayı yükselişle kapatması yüzünden Avrupa borsaları da dün güne yüzde 2’lere varan yükselişlerle başladı. Ancak ABD borsalarının haftanın ilk günü vadeli işlemlerde eksiye dönmesi ile tedirgin piyasalarda ibre negatife döndü.  Sabah hızlı yükseliş yaşayan Avrupa borsalarından Almanya’da Dax endeksi kapanışta  yüzde 0.8 gerilerken, Fransa’da CAC yüzde 0.98, İngiltere’de FTSE yüzde 0.9 değer kaybetti.
Buna karşın cuma günü kadar olmasa da güne yüzde bir civarında yükselişlerle başlayan ABD borsaları ise ilk bir saatin ardından vadeli piyasaları takip ederek negatife döndü. Kapanışa yakın Dow Jones endeksi yüzde 1.3, Nasdaq ise yüzde 1.72 düşüş yaşadı. (Radikal)

Başarısız birleşme satış getirdi
Uluslararası analistler dün ABD borsalarının ve ardından Avrupa borsalarının eksiye dönmesinde finansal sisteme ilişkin endişeler ve IBM ile Sun Microsystem birleşmesin gerçekleşmeyeceğine ilişkin çıkan haberin etkili olduğunu öne sürdü.
Haber sonrasında Sun Microsystem hisseleri yüzde 22 değer kaybetti. Analistler, bugünden itibaren yılın ilk çeyrek bilanço verilerinin bugünden itibaren açıklanacağı ifade ediliyor.1938 yılından bu yana yaşanan 11 resesyonda, ABD borsaları ekonomi toparlanmadan beş ay önce güçlenmeye başlıyor.