Global yöneticilerine Tüpraş davası yok

Tüpraş'ın yüzde 14.76 oranındaki hissesinin satışı ile ilgili olarak Global Menkul Değerler A.Ş'nin üç yöneticisi hakkında suç duşyurusu üzerine başlatılan inceleme takipsizlik kararıyla sonuçlandı.

ANKARA - Tüpraş'ın yüzde 14.76 oranındaki hissesinin satışı ile ilgili olarak Global Menkul Değerler A.Ş'nin üç yöneticisi hakkında suç duşyurusu üzerine başlatılan inceleme takipsizlik kararıyla sonuçlandı.
Global Menkul Değerler A.Ş yöneticileri hakkındaki suç duyurusunu Petrol-İş Sendikası yapmıştı.
Türk-İş'e bağlı Petrol-İş Sendikası Ankara Başsavcılığı'na 29 Haziran 2005'te verdiği şikâyet dilekçesinde Tüpraş'ın yüzde 14.76'sının satışına aracılık eden Global Menkul Değerler A.Ş.'nin üç yöneticisi hakkında 'içeriden öğrenenlerin ticareti (insider trading)' suçunu işledikleri gerekçesiyle dava açılmasını istemişti.
Ankara Başsavcılığı, öncelikle Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) duruma ilişkin görüş istedi. Sermaye Piyasası Kurulu, yaptığı incelemeler sonucunda Global'in Tüpraş'ın yüzde 14.76 oranındaki hissesinin satışı kapsamındaki eylemlerinde Sermaye Piyasası Kanunu'nu ihlal eden bir yön bulunmadığına karar verdi ve söz konusu görüşünü de başsavcılığa iletti. Başsavcılık da bu görüşü esas alarak Global Menkul Değerler'in üç yöneticisi hakkında kamu davası açılmasına gerek görmeyerek takipsizlik kararı verdi.