GM, 10 milyar dolarlık borç sildirecek hisselerin çoğunu da devlete verecek

GM, 10 milyar dolarlık borç sildirecek hisselerin çoğunu da devlete verecek
GM, 10 milyar dolarlık borç sildirecek hisselerin çoğunu da devlete verecek

Plana göre GM, bu yıl içinde Pontiac markasını piyasadan çekecek ve Saturn markalı araçların üretimine son verecek.

İflas istemeden ayakta kalmak için son planını sunan otomotiv devi General Motors (GM), borçlarını yeniden yapılandırmayı ve çoğunluk hissesinin ABD devletinde olacağı bir şirkete dönüşmeyi planladığını açıkladı

DETROIT - Dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden General Motors (GM), binlerce kişiyi işten çıkarmayı, fabirkaları kapatmayı ve efsanevi Pontiac markasını tarihi gömmeyi de içeren önlemler paketinin Obama yönetimi tarafından kabulü durumunda kamu ağırlıklı bir şirket haline gelecek.
GM İcra Kurulu Başkanı Fritz Henderson plan kapsamında şirketin Hazine’den aldığı 10 milyar dolar destek karşılığında hisselerinin yüzde 50’sinden fazlasını devlete vereciğini söyledi. GM, bu arada çalışanların emeklilik fonunu yöneten Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası’na olan 20 milyar dolarlık borcunun yarısını da şirket hissesi vererek ödemeyi teklif etti. 

ABD kabul edecek mi?
Sendikanın ve devletin teklif kabulü durumunda hisselerin yüzde 89’u iki ortağa devredilecek. Borçların sermayeye dönüştürülmesi programı taraflarca kabul edilirse, GM’in yüzde 10’u tahvil sahiplerine ait olacak.
Şirketin yaklaşık yüzde 40’ı ise UAW sendikasına kalacak. ABD devleti ve UAW sendikasının General Motors’taki payı yüzde 89, şu andaki hissedarların yeniden yapılandırılan GM’deki payı yüzde 1 olacak.
ABD’de devlet bugüne kadar aralarında Chrysler’in de bulunduğu birçok şirkete zor durumdan kurtulmaları için borç vermiş olmakla birlikte GM’in teklifini kabul etmesi durumunda ilk kez büyük ortak konumuna geçmiş olacak. Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs ise yönetimin GM’de ya da başka bir şirkette hisse sahibi olmak istemediğini söyledi.
Yeniden yapılanma plânına göre GM, bu yıl içinde Pontiac markasını piyasadan çekecek ve Saturn markalı araçların üretimine son verecek.
Şirket ayrıca 2010 sonuna kadar üretim faaliyetlerini azaltacak. Şirket ABD’deki fabrika sayısını 47’den 34’e düşürmeyi ve fabrika çalışanlarını yaklaşık 21,000 azaltarak 40,000’e çekmeyi plânlıyor. Şirketin bayi sayısı ise 6,246’dan 3,605’e indirilecek. Geçen hafta faaliyetlerine devam etmek için ABD devletinden 2 milyar dolar büyüklüğünde acil kredi alan GM şu ana kadar devletten 15.4 milyar dolar kredi kullandı.
GM CEO’su Fritz Henderson, şirketin ihraç ettiği tahvillerin sermayeye dönüştürülerek 27 milyar dolarlık borcunun yüzde 90 seviyesinde azaltılamaması ve diğer bazı değişikliklerin gerçekleştirilememesi halinde şirketin iflas koruma başvurusunda bulunabileceğini belirtti.
Analistler ise, alacaklıların tahvillerin dönüştürülmesi teklifini kabul etme ihtimalinin düşük olduğunu, GM’in iflas koruma altında yeniden yapılanma ihtimalinin ise daha kuvvetli olduğunu belirttiler. GM alacaklıları, tahvillerin dönüştürülmesi teklifine işçi sendikasının çıkarlarını koruduğunu düşünüyor. (Reuters, afp)